17 marca 2017 roku w Zespole Szkół w Trześniowie była wystawa rękodzieła artystycznego, która eksponowała prace uzdolnionych osób Trześniowa i Bukowa.

Wystawa była finałem projektu gimnazjalnego realizowanego przez polonistkę Krystynę Wojtoń i jej 13 uczniów z klasy I gimnazjum. Uczniowie: Zofia Kielar, Karolina Pelczarska, Marcelina Przybyła, Julia Pelczarska, Klaudia Lubas, Adrian Potocki, Barbara Filak, Michał Ostrowski, Łukasz Wójcik, Arkadiusz Podsiadło, Michał Tomaszewski, Dominika Rymarowicz i Mateusz Bania od września 2016 roku sporządzali listę artystów, wyszukiwali utalentowanych ludzi, aby zaprezentować ich sylwetki i ich prace, przeprowadzali z nimi krótkie wywiady, wykonali plakaty i zaproszenia na spotkanie podsumowujące projekt, przygotowali salę i stanowiska dla artystów oraz dekorację. Przy dekoracji pomagała pani Dorota Ladzińska.

Celem każdej wystawy, a było już ich 4, jest promowanie artystów i wernisaż ich dzieł. Mają one także walory edukacyjne, bo dla środowiska lokalnego i młodzieży szkolnej to „żywa lekcja” regionalizmu, podczas której obcują ze sztuką „sam na sam”.

Pierwsza wystawa odbyła się 15 marca 2002 r., następna w 2003 i dwie w 2012 roku.

Pani Dyrektor Alina Prorok powitała zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Pan Jerzy F. Adamski Wójt Gminy Dydnia, ks. proboszcz Witold Szmyd, ks. wikary Włodzimierz Nowak, Dyrektor CUW w Haczowie Pani Grażyna Wdowiarz, Radny Gminy Haczów i sołtys Bukowa Pan Jan Siudyła, Dyrektor GOKiW w Haczowie Pani Maria Rygiel, Dyrektor Gimnazjum w Haczowie Pani Helena Zawada, Naczelnik OSP w Trześniowie Pan Stanisław Prugar, przewodnicząca Rady Rodziców ZS w Trześniowie Pani Anna Bałaban, Pani Halina Kościńska z „BGP”, Pan Jan Wolak Brzozowiana.pl. oraz przedstawiciele organizacji współpracujących ze szkołą, nauczyciele, nauczyciele emeryci, przyjaciele i sympatycy szkoły, ale przede wszystkim artyści i młodzież szkolna.

Imprezę kulturalną otworzył „Krakowiak” w wykonaniu uczniów klasy II SP, których opiekunką jest pani Jadwiga Dusza.

Uczniowie biorący udział w projekcie prezentowali kolejno artystów i tematykę, którą się zajmują,

Przedstawili: Annę Głąb, Helenę Krynicką, Józefę Smoleń, Agatę Pelczarską, Paulinę Orłowską, Zdzisławę Siudyłę, Elżbietę Prugar, klan rodzinny Lubasów w osobach, Ludwiki Lubas, Joanny Lubas- Rygiel, Beaty Lubas-Farbaniec i Natalii Lubas-Czapor, Bożenę Krępulec, Teresę Matusz, Rozalię Ziembicką, Halinę Boczar, Marię Prugar, Natalię Wojtoń-Rugałę, Marię Wermińską, Marię Wojtuń, Pawła Kaczora, Katarzynę Kaczor, Annę Pojnar , Alicję Opalińską i Helenę Wójcik.

Paradne hełmy strażackie prezentował pan Edward Mróz.

Na wystawie można było podziwiać wspaniałe rysunki i grafikę Marleny Makiel- Hędrzak z Bukowa, która pracuje w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Rzeszowie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Ponadto cudeńka z masy plastycznej Fimo, portrety i grafikę wektorową opartą na zdjęciach Julity Duszy- absolwentki architektury krajobrazu, rzeźbę, obrazy olejne i płaskorzezbę Andrzeja Michalskiego oraz rysunki i pejzaże Doroty Ladzińskiej – nauczycielki plastyki ZS w Trześniowie.

Rękodzieło artystyczne było ogromnie bogate. Podziwialiśmy: obrazy olejne, rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie, obrusy, koronki, różnorodne hafty, prace wykonane szydełkiem i na drutach, bibułkarstwo, biżuterię, kowalstwo artystyczne, pisanki wykonane różnymi technikami, baranki, aniołki, motyle, zajączki, hafty krzyżykowe, figurki zwierząt z brzozy do ogrodów i ozdoby tzw. „kręcioły” na balkon lub taras, kielichy, koszyczki, bańki oraz gorsety i stroje ludowe, a wszystko wykonane precyzyjnie.

Po prezentacji twórców uczennice klasy VI i I gimnazjum wykonały taniec współczesny. Uczniowie biorący udział w projekcie przedstawili również Jadwigę Gębuś – poetkę ludową z Bukowa i jej wiersz „Gościnność”.

Anna Głąb – poetka ludowa z Trześniowa i wspaniała artystka od rękodzieła rozbawiła gości swoim wierszem o sołtysie Walentym Kazimierczoku.

Wernisażowi towarzyszyła prezentacja kuchni regionalnej, połączona z degustacją potraw, które przygotowali rodzice gimnazjalistów zaangażowanych w projekt. Był żurek, paszteciki, chleb wiejski, smalec ze skwarkami, kiszone ogórki, pierogi, proziaki oraz sernik, makowiec, rurki, babeczki. Podczas degustacji można było porozmawiać z twórcami.

Dwie uczennice Marcelina Przybyła i Milena Starzak – jedna ubrana po krakowsku, a druga w strój ludowy tzw. fartuchy częstowały gości szyszkami weselnymi upieczonymi przez panią Zofię Prugar

W szkole znajduje się galeria obrazów śp. Kazimierza Prugara, którą mogli obejrzeć zaproszeni goście.

Wystawa była otwarta w niedzielę 19 marca do 17.00.

Krystyna Wojtoń