Otwarcie kącika pamięci Józefa Meneta w Gimnazjum w Haczowie

edukacja kultura Haczów czytelnictwo

We wtorek 16 maja 2017 r. miała miejsce w naszej szkole uroczystość otwarcia kącika pamięci Józefa Meneta.

Józef Menet,- jeden z najlepszych polskich pilotów, pochodził z Haczowa, był podpułkownikiem mgr inż. pilotem Sił Powietrznych LWP, pilotem wojskowym i cywilnym pilotem doświadczalnym, instruktorem lotniczym. Latał na szybowcach, samolotach tłokowych, odrzutowych i śmigłowcach. Był to również popularyzator lotniarstwa i propagator ultralekkich konstrukcji lotniczych (ULM) w Polsce.

W 1968 roku uległ wypadkowi na nartach wodnych, w wyniku którego nabawił się kontuzji kręgosłupa, która uniemożliwiła mu służbę wojskową, odszedł z wojska w stopniu podpułkownika.

Przeszkolił się w pilotażu śmigłowców na MI-2, był instruktorem I kl. na tym typie helikoptera. Popierał rozwój ultralekkich konstrukcji amatorskich typu ULM. 7 kwietnia 1987 na lotnisku w Krośnie odbył lot na tego rodzaju maszynie (model AKKA ze zmodyfikowanym zespołem napędowym). Lot ten zakończył się katastrofą – w sposób niezamierzony ULM wykonał pół odwróconej pętli, utracił w położeniu odwróconym siłę nośną i w ślizgu zderzył się z ziemią. Wskutek odniesionych obrażeń Józef Menet zmarł śmiercią lotnika. Ogółem wylatał na kilkunastu typach szybowców, 39. typach samolotów i 3. typach śmigłowców 3 822 godziny (około 10 500 lotów)...

Jest pochowany w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jego imię noszą Warszawskie Zloty Konstruktorów Lotniczych, organizowane od 1988.

Społeczność naszej szkoły jest bardzo wdzięczna pani Bogumile Słupeckiej, autorce sfabularyzowanej biografii Józefa Meneta za to, że przekazała Gimnazjum w Haczowie pamiątki i dokumenty o Józefie Menecie, które pozwoliły nam stworzyć kącik pamięci poświęcony tej barwnej postaci.

Otwarcia kącika dokonali Wójt Gminy Haczów, pan Stanisław Jakiel, wnuk pana Meneta, pan Łukasz Menet oraz przewodnicząca szkoły Klaudia Prajsnar. Następnie odbyło się spotkanie autorskie z panią Bogumiłą Słupecką, która w barwny sposób przybliżyła zebranym gościom postać Józefa Meneta.

Na otwarciu kącika pamięci społeczność szkolna gościła wspomnianą autorkę Bogumiłę Słupecką z mężem, Łukasza Meneta z os.towarzyszącą – wnuka pana Józefa, Stanisława Fryca – dokumentalistę pilotów Podkarpacia, Barbarę Foltę – kuzynkę Józefa Meneta, Kazimierza Węgrzyna – kolega Józefa Meneta z czasów szkolnych, Edwarda Wojtunia –osobę zaprzyjaźnioną z rodziną pana Józefa, Stanisława Jakiela – wójt Gminy Haczów, Mieczysława Józefczyka – radnego gminy Haczów, Ryszarda Błaża – sołtysa Haczowa, Grażynę Wdowiarz – dyrektora SAPO, Grzegorza Sobotę – dyrektora SP w Haczowie, Helenę Domaradzką – dyrektora biblioteki w Haczowie, Zofię Błaż – pracownika biblioteki w Haczowie, Edward Rozenbajgiera – prezesa powiatowego zarządu Powiatowej Straży Pożarnej, Aleksandrę Ekiert – przewodniczącą powiatowego Koła Gospodyń Wiejskich, Marię Rygiel – dyrektora GOKiW w Haczowie, Renatę Czerwińska – pracownika GOKiW w Haczowie, Andrzeja Rygla – pracownika Urzędu Gminy, Barbarę Bajek – emerytowanego nauczyciela, a także przedstawicieli mediów panią Elżbieta Boroń z Brzozowskiej Gazety Powiatowej, pracownika Radia Rzeszów oraz pana Andrzeja Józefczyka z Nowego Podkarpacia, w naszej uroczystości wzięli udział również Uczestnicy Klubu Aktywny Senior 55 +.