Otwarcie pracowni lutniczej Stanisława Wyżykowskiego w skansenie w Sanoku - niedziela, 21 maja 2017 r.

kultura imprezy Haczów

W tym roku Mistrz Wyżykowski obchodzi 90. urodziny. Jednocześnie mija 50 lat od jego pierwszej rekonstrukcji liry korbowej. Podczas tegorocznej nocy muzeów w sanockim skansenie miało miejsce szczególne wydarzenie związane z pochodzącym z Haczowa Stanisławem Wyżykowskim...

W uznaniu ogromnego wkładu w rekonstrukcję tradycyjnych instrumentów oraz ludową kulturę muzyczną regionu, Pan Stanisław został uhonorowany wyjątkową uroczystością w sanockim skansenie, w której uczestniczyli przyjaciele oraz zaproszeni goście.

Koordynatorem i pomysłodawcą wydarzenia, jest uczeń Mistrza Wyżykowskiego, Stanisław Nogaj, z którego inicjatywy na rynku galicyjskim, w sercu sanockiego skansenu, zrekonstruowana została "Pracownia Lutnicza Stanisława Wyżykowskiego". W warsztacie znajdują się narzędzia lutnicze, którymi przez lata posługiwał się Mistrz Stanisław, fragmenty lir, smyczki, formy i szablony oraz drewno do wyrobu instrumentów, a także gotowe instrumenty, m.in. lira i skrzypce ludowe. Projekt współfinansowany jest ze środków Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Starostwa Powiatowego w Brzozowie oraz Gminy Haczów i GOKiW W Haczowie.

W koncercie na cześć Jubilata zagrali i zaśpiewali m.in.: Jerzy Burdzy, Marta Sobota, Maciej Cierliński, Maciej Harna i Zespół Lirniczy Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Lesku w składzie: Weronika Homa, Anna Homycz i Małgorzata Skiba, a także Kapela Maliszów.

Odsłonięcia rzeźby Mistrza Stanisława, ufundowanej przez mieszkańców gminy Haczów, dokonał Wójt Gminy Stanisław Jakiel. Swoje gratulacje złożył również Starosta Brzozowski.

Życzymy Panu Stanisławowi wielu lat w zdrowiu, aby każdy kolejny dzień przynosił tylko to co najpiękniejsze, dostarczając radości i satysfakcji. Niech muzyka będzie zawsze wiernym towarzyszem, przeganiając wszelkie troski i zmartwienia.

DK