Zmieniają świat z Ignacym Łukasiewiczem i … trafiają na wyższą uczelnię

uczennice z gminy Haczów w grupie najlepszych na Politechnice Rzeszowskiej

 

W piątek 18. marca br. w jednej z auli Rektoratu Politechniki Rzeszowskiej odbyło się uroczyste podsumowanie I Wojewódzkiego Konkursu Literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Zmieniam świat z Ignacym Łukasiewiczem” /200. rocznica urodzin farmaceuty/.
 

Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania o wymyślonym wydarzeniu, które mogłoby się przydarzyć Łukasiewiczowi podczas pracy nad wynalazkami.
 

W pracy należało uwzględnić odniesienia do prawdziwych faktów, postaci i wydarzeń z życia farmaceuty. W grupie wyróżnionych znalazły się dwie uczennice z naszej gminy – Emilia Piwowar z klasy 7 SP im. gen. Bronisława Prugara- Ketlinga w Trześniowie oraz Anna Rymar z klasy 6 SP w Jabłonicy Polskiej.
 

Uroczystość przygotowano z niezwykłym rozmachem. Scenografia, muzyka, pokazy chemiczne i przede wszystkim wystąpienia zaproszonych gości, m.in. rektora uczelni, przedstawicieli kuratorium oświaty, wizytatorów, doradców metodycznych czy też dyrektora Muzeum w Bóbrce zrobiły niesamowite wrażenie na uczestnikach konkursu i ich opiekunach. Poziom organizacyjny imprezy niewiele odbiegał od gali oskarowej. Na uwagę zasługiwały szczególnie ciepłe słowa skierowane do uczniów, którzy napisali piękne prace literackie dotyczące postaci patrona tego roku – Ignacego Łukasiewicza. Ich niezwykły talent i pasję twórczą połączoną ze znajomością biografii pioniera przemysłu naftowego sowicie nagrodzono, a zadbali o to sponsorzy przedsięwzięcia.
 

Jestem bardzo dumna, że w grupie sześciorga najlepszych uczniów znalazły się moje dwie podopieczne. Dzięki ich sukcesowi ja również mogłam poczuć się wyjątkowo na tej niezwykłej uroczystości. Dziękuję Emilii i Ani za piękny czas współpracy, która przyniosła tak wspaniały rezultat. Składam podziękowania również Pani metodyk – Małgorzacie Baran, która była jedną z inicjatorek tego konkursu.
 

Warto się starać, bo radość zwycięstwa pozostaje z nami na długo i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.
 

Nauczyciel j. polskiego w SP w Trześniowie i SP w Jabłonicy Polskiej
Małgorzata Knurek