Linoryt – warsztaty graficzne – GOKiW – listopad 2021

W Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie w pracowni plastycznej zorganizowane zostały zajęcia warsztatowe z grafiki dla uczniów Szkoły Podstawowej w Haczowie. Pani Justyna Terlecka, nauczyciel plastyki z dużym zaangażowaniem podjęła się uczestnictwa w tych spotkaniach , przychodząc wielokrotnie na zajęcia z czterema grupami z VI i VII klas.
 

Poznania tej wyjątkowej techniki stało sie możliwe dzięki realizacji przez Gminę Haczów zadania pod nazwą „Przebudowa pomieszczeń wraz z dostawą wyposażenia, montażem instalacji fotowoltaicznej w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie”. Zakupiono wówczas min. profesjonalną prasę graficzną, w która doposażono pracownię plastyczną w GOKiW.
 

W trakcie zajęć uczniowie poznali tajniki pracy (w mało znanym) warsztacie graficznym. Grafika warsztatowa wymaga kilkuetapowej pracy - zaczynając od projektu, przez przeniesienie go na matrycę, po umiejętność nałożenia farby i odbicia matrycy na prasie graficznej.
 

Linoryt jest ciekawą pracą z matrycą linoleum i dłutami, za pomocą których nanosimy rysunek na matrycę, możemy odbić go w dowolnym nakładzie i dopiero wtedy zobaczyć końcowy efekt , o czym przekonali się uczestnicy warsztatów.
 

Linoryt to technika druku wypukłego, w którym wzór wycina się w kawałku linoleum. Uczniowie projektowali szkic z własnymi inicjałami, nanosili rysunek w odbiciu lustrzanym na powierzchnię linoleum, a później wycinali go za pomocą rożnego rodzaju dłutek. Efekt swojej pracy zobaczyli dopiero po odbiciu matrycy, ponieważ, aby uzyskać czarną grafikę na białym tle, trzeba wyciąć całe tło pozostawiając wypukłe linie rysunku, dla uzyskania odwrotnego efektu wystarczy wyciąć linie rysunku i pozostawić wypukłe tło.
 

Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku zapewnił wszystkim uczestnikom warsztatów potrzebne materiały (linoleum, dłuta, gumowe wałki, podkładki do rozprowadzenia farby, farbę do linorytu i papier do odbitek).
Uczniowie bardzo chętnie i dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniach, samodzielnie zaprojektowali i wykonali matryce oraz odbijali je na papierze używając czarnej i czerwonej farby, na koniec każda grupa stworzyła wspólną pracę składającą się z wszystkich matryc. Dzięki tym spotkaniom mogli w praktyce poznać grafikę artystyczną, z którą zetknęli się tylko teoretycznie na lekcji plastyki w szkole. Podsumowaniem mogą być słowa „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” wypowiedziane przez Konfucjusza ponad dwa tysiące lat temu, i nadal aktualne.
 

Uczniowie biorąc udział w takich zajęciach poznali grafikę poprzez praktyczny udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie tym spotkaniom towarzyszyły.
 

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w spotkaniach.
 

Renata Czerwińska