ilustracja - wilki

OSTRZEŻENIE PRZED WILKAMI !

W związku z otrzymanymi sygnałami o wilkach widzianych w miejscowościach Malinówka, Jabłonica Polska i Wzdów prosimy mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Apelujemy do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Przypominamy, że spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest zabronione.

W przypadku kontaktu z wilkiem lub wilkami należy spokojnie się oddalić. W zdecydowanej większości przypadków wilki wyczuwając człowieka same się oddalają.

Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt. Samice broniące młodych mogą być groźne. Wilki mają monochromatyczne widzenie dlatego napotykając człowieka dość długo się przyglądają i dopiero wyczuwając zapach oddalają się. Wyjątkiem mogą być wilki chore lub z rożnych przyczyn przyzwyczajone do obecności człowieka. Dlatego ważne jest aby unikać z nimi kontaktu, nie zostawiać jedzenia i pilnować zwierząt domowych

Jednocześnie informujemy, że wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony.

W przypadku zauważenia wilków blisko zabudowań, prosimy o kontakt telefoniczny z urzędem gminy, tel. 13 439 10 02 wew. 30 (w dni robocze w godzinach pracy urzędu).