11 listopada uroczyście uczciliśmy 93 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Obchody w gminie Haczów rozpoczęła Koncelebrowana Msza Święta w Kościele Parafialnym w Haczowie w intencji poległych za Ojczyznę, której przewodniczył Ks. Prałat Kazimierz Kaczor. Po Mszy Św. Przedstawiciele Władz Samorządowych Gminy Haczów, Dyrektorzy Szkół, uczniowie i harcerze złożyli kwiaty pod Pomnikiem Sługi Bożego Księdza Marcina Tomaki, w miejscu pamięci dla uhonorowania zamordowanych Haczowiaków w Miednoje w 1940 r. przy Szkole Podstawowej w Haczowie i pod Pomnikiem Poległych w Haczowie. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów wraz z pocztami sztandarowymi ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Haczowie, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Haczów, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą „Hejnał” z Haczowa udali się do Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie na uroczystą akademię.

Uroczystości w GOKiW rozpoczęto Hymnem Narodowym. Wójt Gminy Haczów Pan Stanisław Jakiel wygłosił okolicznościowe przemówienie. Na scenie GOKiW uczniowie z Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny z prezentacją multimedialną nawiązującą tematycznie do historycznych wydarzeń, przygotowany przez Panie: Anetę Górecką, Małgorzatę Knurek, Martę Matusz, Barbarę Szafran w oparciu o autorski program Pani Marioli Smektała. Uroczyste obchody Święta Niepodleglości uświetniła Orkiestra Dęta pod kierownictwem Pana Szymona Kielara działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie oraz Zespół Pieśni i Tańca „BOBRZANIE”z Bóbrki.

Podczas okolicznościowej akademii Wójt Gminy Haczów Pan Stanisław Jakiel wraz Przewodniczącym Rady Gminy Haczów Panem Ryszardem Błażem wręczyli nagrodę, przyznawaną co roku, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżnieniem uhonorowana została Orkiestra Dęta „Hejnał” działająca przy GOKiW w Haczowie, obchodząca w tym roku jubileusz 110 lecia działalności. W imieniu Orkiestry nagrodę odebrał Prezes Pan Jan Wojnowski.

Obchodom 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości towarzyszyła wystawa podsumowująca I Konkurs Fotograficzny pt. „Gmina Haczów w obiektywie” zorganizowana przez portal internetowy „haczow24” przy współpracy GOKiW w Haczowie.

Maria Rygiel