Plan działania: „Internet na wsi – wyrównaniem szans postępu i poprawy jakości życia”

VIII Jesienna Giełda Ogrodnicza
i
III Krajowe Święto Gruszy

Organizator: Krystyna Czubat – Latarnik PCRS

6 października 2013 r.

Plan wycieczki opracowany został na szkoleniu dla osób w wieku 50+, które odbyło się 4 października 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie - Oddział w Jabłonicy Polskiej. Do organizacji przedsięwzięcia wykorzystany został scenariusz zajęć „Jedziemy na wycieczkę”, dostępny na stronie www.latarnicy.pl

1. Cel  główny wycieczki: VIII Jesienna Giełda Ogrodnicza i III Krajowe Święto Gruszy.

Inspiracją było zaproszenie organizatorów na imprezę wystawienniczo-handlową w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, umieszczone na stronie www.podrb.pl/targikonferencje-wystawy/.

Jest to święto ogrodników Podkarpacia, dające możliwość prezentacji osiągnięć producentów owoców, warzyw i kwiatów, zaś odwiedzającym stoiska umożliwia poznanie nowości ogrodniczych, a także zakup materiału szkółkarskiego, sadzonek, nasion oraz sezonowych owoców (jabłka, gruszki, winogrona itd.).

Poznanie programu imprezy umożliwiło zaplanowanie godziny przyjazdu do Boguchwały, czasu jaki możemy poświęcić na zwiedzanie wystaw, a także stworzenie możliwości zwiedzenia zabytkowych obiektów w Boguchwale i odwiedzenia kościoła.

2. Cel dodatkowy: turystyka winiarska (enoturystyka)

Podkarpacie pod względem liczby winiarzy i powierzchni upraw stało się największym regionem winiarskim w Polsce. Godnym polecenia więc jest propagowanie turystyki winiarskiej. Informacja o ofercie gospodarstw enoturystycznych została uzyskana z broszury „Podkarpacki szlak winnic” - J. Lubera (Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia).

Poszukujemy informacji o podkarpackich winnicach, by określić ich lokalizację i poznać ofertę:
www.naszewinnice.pl/polskiewinnice/prezentacjawinnic/wojpodkarpackie.

Na trasie naszej wyprawy do Boguchwały znajdują się dwa gospodarstwa posiadające winnicę. Ich oferty znajdujemy na stronie: http://www.polomia.pl/ i http://www.winnicapodkarpacie.pl/. Mamy zamiar odwiedzić przynajmniej jedno z nich.

Korzystając z portalu www.polskaniezwykla.pl, szukamy informacji o jeszcze innych miejscach w okolicy trasy naszej wyprawy, które warto byłoby zobaczyć. Wybieramy obiekty do zwiedzania z uwzględnieniem naszych możliwości czasowych i finansowych.

3. Zaplanowanie wycieczki

Wyszukujemy trasę wycieczki na mapie internetowej, www.maps.google.pl, oraz www.zumi.pl. Odczytujemy odległości i czas potrzebny do pokonania wyznaczonej trasy. Na podstawie zebranych informacji ustalamy plan wycieczki.

Rezerwujemy autokar, korzystając z telefonu komórkowego, podajemy dane organizatora wycieczki, godzinę wyjazdu i planowanego powrotu, przystanek początkowy i docelowy, trasę przejazdu oraz ustalamy koszt wynajmu autokaru. Zamówienie potwierdzone zostanie pismem przekazanym usługodawcy przez organizatora wycieczki.

Uczestnicy wycieczki to mieszkańcy gminy Haczów z miejscowości: Jabłonica Polska, Haczów i Jasionów, którzy już brali udział w zajęciach prowadzonych przez „Latarnika” a także osoby, które w takich szkoleniach jeszcze nie uczestniczyły. Przekazałam więc informację o zajęciach prowadzonych w bibliotekach, które umożliwią wykonanie pierwszego kroku w Internecie, zachęcając do włączenia się do tego programu i wzięcia udziału w zajęciach, gdyż szkolenia są nieodpłatne, a zajęcia dostosowane do potrzeb i zainteresowań potencjalnych Internautów.

4. Realizacja planu wycieczki

Planowana trasa do pokonania – 150 km. Planowany czas podróży – 9 godz. Wycieczka jest jednodniowa, więc nocleg ani korzystanie z restauracji nie było planowane, chociaż przy trasie jest wiele lokali gastronomicznych. Restauracja i kawiarnia oraz hotel znajduje się także w PODR Boguchwała, wyznaczonym jako przystanek docelowy.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele obok terenu wystawowego, gdyż ogrodnicy są przekonani, że uwieńczenie ich wysiłku sukcesem zależy nie tylko od ich umiejętności i koniunktury na rynku, ale przede wszystkim od „przychylności niebios”.

Na terenie wystawowym uczestników i zaproszonych gości powitał J. Jakubiec - Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a uroczystego otwarcia VIII Jesiennej Giełdy Ogrodniczej i III Krajowego Święta Gruszy Boguchwała 2013 dokonał L. Kuźniar - Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Zwiedziliśmy stoiska wystawienniczo-handlowe, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich biorące udział w konkursie "Najlepszy produkt regionalny i lokalny - smakołyki z gruszek" oraz stoiska z produktami regionalnymi i zdrową żywnością a także kiermasze handlowe z sadzonkami drzew i krzewów owocowych, ozdobnych i kwiatów.

Realizując dodatkowy cel wyjazdu odwiedziliśmy gospodarstwo enoturystyczne – Winnica „Anna Maria” w Wyżnem. W winnicy już po winobraniu. Po pierwszym jesiennym przymrozku plantacja winorośli straciła swój urok, jednak można było zobaczyć sposób prowadzenia winorośli i sposób zabezpieczenia gron przed ptactwem.

Odwiedziliśmy również Kościółek drewniany w Bliznem, który jest jednym z elementów „Szlaku architektury drewnianej” na Podkarpaciu. Dla zainteresowanych szlak ten może być celem następnej wycieczki.

Podsumowanie wycieczki:

Na zakończenie i podsumowanie wycieczki zaprosiłam moich podopiecznych, by podzielili się wrażeniami, pomagając opracować prezentację na szkoleniu w bibliotekach. Opracowanie jest przykładem, jak nowoczesna technika cyfrowa i Internet ułatwiają organizowanie zwiedzania ciekawych miejsc oraz utrwalenie wrażeń i wspomnień z turystycznych wypraw.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Czubat