W dniu 17 stycznia 2015 r. w Hali Sportowo - Widowiskowej w Krośnie odbył się coroczny, charytatywny bal noworoczny Grupy Nowy Styl. Na organizowanej już po raz szesnasty imprezie dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych z domów dziecka, rodzin zastępczych i organizacji społecznych bawili się także podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Haczowie. 

Bal noworoczny to już tradycja, kontynuowana przez firmę od 2000 roku. Dla dzieci z domów dziecka i podopiecznych organizacji opiekuńczo-wychowawczych z terenu Podkarpacia to niezapomniana rozrywka w gronie rówieśników, okazja do wspólnej zabawy i oderwania się od codziennej, często trudnej do zaakceptowania rzeczywistości. 

Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem królewskiego dworu. Uczestnicy bawili się jako księżniczki, książęta, rycerze i damy dworu. Atrakcje, liczne konkursy, zabawy i kąciki tematyczne pozwoliły zapoznać się ze średniowiecznymi tradycjami, charakterem pracy rzemieślniczej, strojami i tańcami dworskimi. Każdy uczestnik imprezy znalazł coś interesującego bez względu na wiek czy ograniczenia wynikające z niepełnosprawności.

Tradycyjnie już zaproszone placówki i organizacje włączyły się w przygotowanie imprezy. Każda z placówek przygotowała swój herb nawiązujący do tematu przewodniego spotkania. Wykonane prace stanowiły elementy scenografii i zostały zaprezentowane podczas wielkiej parady dworskiej. Swój herb zaprezentowali też uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Haczowie oraz dzieci korzystające z rehabilitacji w Dziennym Centrum Aktywności. Poza prezentacją herbów, bal uświetnił specjalny pokaz średniowiecznej mody, na którym podziwiano stroje dworskie i rycerskie przygotowane przez podopiecznych zaproszonych placówek i organizacji. Jak co roku przybył Mikołaj, który obdarowuje placówki wymarzonymi prezentami. Zwieńczeniem atrakcji była dyskoteka, która trwała do „ostatniego gościa”.

Wspólna zabawa dzieci z różnych środowisk oraz osób niepełnosprawnych ma olbrzymie walory wychowawcze, wyrabia poczucie wzajemnej tolerancji i zrozumienia. Pokazuje też aktywność fizyczną jako najlepszy sposób spędzania czasu wolnego bez względu na wiek czy ograniczenia ruchowe.

Bożena Szmyd