25 listopada 2015 r. nasz chór szkolny „Kamerton” działający pod kierownictwem Marty Soboty wystąpił w Rzeszowie podczas koncertu „Muzyka rośnie wokół nas” . Koncert odbył się w auli Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i zakończył kolejną edycję programu „Śpiewająca Polska”.

Podczas koncertu wystąpiło 9 chórów szkolnych regionu rzeszowskiego biorących udział w projekcie Akademia Chóralna 2015: chór „Puellarum Cantus” ze Stalowej Woli, chór „Triola” z Przemyśla, chór „Pryma” z Rzeszowa, chór „Polonea” ze Stępiny, chór „Dominanta” z Rzeszowa, chór „Akordyka” z Głogowa Małopolskiego, chór Gimnazjum nr1 z Rzeszowa, chór ZS nr8 z Rzeszowa i „Kamerton” z Haczowa. Koncert prowadził pan Łukasz Rusin. Każdy chór prezentował dowolny utwór własny, dwa utwory grupowe (po 3 chóry) inspirowane bajkami Disneya oraz trzy utwory do wspólnego wykonania. Podczas koncertu „Kamerton” wykonał jako utwór solowy kaszubską melodię „Szewiec”, w grupie „I ty możesz zostać z nami” z filmu „Mój brat niedźwiedź”, „Po raz pierwszy widzę” z filmu „Zaplątani” oraz wspólnie ze wszystkimi chórami „Vois sur ton chemin”, „Hallelujah” z filmu „Shrek” i piosenkę „Nie załamuj się kolego”.

Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Bożena Folta, Dominika Bobola, Beata Baran, Beata Pelczar. „Kamerton” już po raz trzeci uczestniczył w programie „Śpiewająca Polska”. Udział w obecnej edycji był możliwy dzięki wsparciu pana Stanisława Jakiela – Wójta Gminy Haczów, pani Anety Majewskiej – Skarbnika Gminy Haczów oraz pani Marii Rygiel – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie, który jako instytucja pośrednicząca przekazał środki na udział własny w programie.
Udział w koncercie „Muzyka rośnie wokół nas” poprzedzony był wizytą chóru w regionalnym oddziale NBP w Rzeszowie. Była to nagroda dla dzieci za niedawny sukces odniesiony w Bydgoszczy. Podczas spotkania dzieci miały okazję w miłej atmosferze dowiedzieć się, jak ważną rolę pełni w gospodarce bank centralny. Mogły również poznać historię powstania pieniądza , zobaczyć różne maszyny biurowe, wystawę monet i banknotów z całego świata, dotknąć lub co silniejsze unieść sztabę złota ważącą kilkanaście kilogramów, uczestniczyć w edukacyjnej zabawie z układankami – „Ocalić złoty” , zagrać w grę multimedialną „Złap monetę” i zobaczyć stroje bankierów z dawnych epok. Dzieci otrzymały brykiety ze zniszczonych banknotów, każdy o łącznej wartości 175 000 zł oraz inne pamiątki z pobytu w tym bardzo ciekawym miejscu.

Pobyt w banku był możliwy dzięki uprzejmości pani Beaty Rapy - dyrektora rzeszowskiego oddziału NBP, której serdecznie dziękujemy.

Grzegorz Sobota