W dniach 11-12 lipca 2015 roku w Haczowie odbył się jedyny w swoim rodzaju zlot dziadów z różnych stron Polski. Już po raz drugi Haczów stał się stolicą miłośników lir korbowych oraz pieśni dziadowskich.

Impreza rozpoczęła się w sobotę - warsztatami lirniczymi i wokalnymi, które poprowadzili: Stanisław Nogaj, Maciej Harna, Maciej Cierliński oraz pani Barbara Bator – członek zespołu „Vox Angeli” i inicjator tego wydarzenia.

Honorowym gościem spotkania był Stanisław Wyżykowski - nestor haczowskiej liry korbowej, muzyk, lutnik - jeden z niewielu wykonawców tego tradycyjnego instrumentu.

To był wyjątkowy weekend i nie lada gratka dla pasjonatów tradycyjnej muzyki i pieśni "dziadowskich" w każdym wieku. To także dobra okazja, aby podszkolić swój warsztat i spotkać się z innymi muzykami i wysłuchać dziadowskich opowieści. Spotkanie odbywało się w kilku sceneriach: w salach Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie, na ulicach Haczowa, w stodole mistrza Wyżykowskiego, a zakończenie i koncert wieńczący dwudniowe warsztaty - w surowym wnętrzu haczowskiego drewnianego kościoła.

Przemarsz lirników ulicami Haczowa


Msza Święta z udziałem lirników

Uroczysta liturgia poprowadzona przez księdza Prałata Kazimierza Kaczora, podczas której zagrały liry, przypomniała nierozerwalny związek folkloru z Kościołem. Kazanie wygłosił proboszcz haczowskiej parafii: ksiądz Adam Zaręba, wszyscy zebrani zaśpiewali tradycyjne pieśni koscielne w wariantach melodycznych z Haczowa. Po mszy rozpoczął się koncert pieśni dziadowskich. Wójt Gminy - jako honorowy patron imprezy powitał zebranych gości i wykonawców, następnie Pani Barbara Bator zaprosiła na koncert. Usłyszeliśmy bardzo różnorodny repertuar, od Podkarpacia, przez Ukrainę, po Skandynawię. Korbą kręcili między innymi Stanisław Wyżykowski, Marta Sobota, Maciej Harna, Stanisław Nogaj, Andrzej Staśkiewicz, Piotr Wawrzkiewicz, Jan Malisz, Serhij Petryczenko, Maciej Bator, Paweł Semrau oraz pozostali uczestnicy warsztatów.

O randze tej cyklicznej imprezy świadczy duże zainteresowanie mediów: m.in.: Radia Rzeszów, Radia Biwak, prasy lokalnej oraz portali internetowych. Dziękujemy organizatorom i współorganizatorom za to wspaniałe wydarzenie oraz osobom, które objęły haczowskie spotkanie patronatem honorowym: Metropolicie Przemyskiemu Abp-owi Józefowi Michalikowi, Wojewodzie Podkarpackiemu – Pani Małgorzacie Chomycz-Śmigielskiej, kierownikowi Posterunku Policji w Haczowie asp. szt. Waldemarowi Adamczakowi oraz wszystkim sponsorom.