76. rocznica wybuchu II wojny światowej była okazją do zorganizowania 1 września 2015 roku przez Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie oraz Orkiestrę Dętą „Hejnał” z Haczowa koncertu „Wspomnienie września 1939 roku” .

Chcieliśmy muzycznie uczcić pamięć tamtych tragicznych wydarzeń i oddać hołd wszystkim walczącym i poległym w czasie II wojny światowej. Dzięki ich ofiarności możemy dzisiaj żyć w wolnym, niepodległym i demokratycznym kraju. Orkiestra Dęta „Hejnał” pod dyrekcją Szymona Kielara z solistką Karoliną Czapor wykonała utwory związane z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Były one przeplatane ciekawymi komentarzami Renaty Czerwińskiej i Agnieszki Kaszczyszyn. Mówiły one o historii II wojny światowej i o kulisach powstania wykonywanych piosenek.

Koncert, którego inicjatorem była Orkiestra Dęta „Hejnał”, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Haczów, zgromadził blisko trzystu osobową publiczność. Teksty utworów wyświetlane na ekranie multimedialnym umożliwiły wspólne wykonanie utworów orkiestry z publicznością.

Maria Rygiel
Dyrektor GOKiW w Haczowie
fot. Andrzej Józefczyk