W dniach 17-19 czerwca 2015 r. odbyła się wycieczka uczestników WTZ zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Haczowie.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie  Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce koło Rabki. Skansen słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi i innego taboru specjalnego. Częścią Skansenu jest też wystawa stała, dzięki której wszyscy zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią kolei w rejonie Chabówki ze szczególnym uwzględnieniem parowozowni, która dziś pełni rolę Skansenu.

Po  zakwaterowaniu podopieczni Stowarzyszenia zwiedzili centrum Żywca, Starówkę, Pałac Habsburgów i Park Miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia.

Harmonogram drugiego dnia wycieczki objął zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu. Muzeum  to największa i najbardziej nowoczesna placówka tego typu w Polsce. Niepełnosprawni podopieczni Stowarzyszenia poznali tu aktywnie historię żywieckiego browaru i jego współczesność, mogli zobaczyć wciąż sprawne urządzenia sprzed dziesięcioleci. Muzeum jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Kolejną atrakcją był wyjazd kolejką linowo-terenową na Górę Żar ze szczytu której rozciąga się piękna panorama na Jezioro Żywieckie. Góra jest świetnym  punktem widokowym, a na jej szczycie znajduje się ciekawy obiekt techniczny – zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej.

W ostatnim dniu wyjazdu zaplanowano rejs statkiem po Jeziorze Żywieckim oraz wizytę w Sanktuarium w Rychwałdzie.

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej, dokonana przez Prymasa Polski ks. Kardynała Wyszyńskiego (dzisiaj Sługi Bożego) razem z ówczesnym ks. Arcybiskupem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II obyła się 8 lipca 1965 roku. W tym roku przypada Złoty Jubileusz Koronacji łaskami słynącego obrazu. Uczestnicy WTZ otrzymali zaproszenie na uroczystości jubileuszowe - 19.07.2015 wraz z pamiątkowymi różańcami dla każdego z uczestników wycieczki.

Na zakończenie wizyty zawierzyliśmy uczestników WTZ, nasze rodziny i przyjaciół wstawiennictwu Matki Bożej Rychwałdzkiej.

W dniu 10 lipca 2015 r. o godz. 7.00 w Sanktuarium w Rychwałdzie odbędzie się Msza Św. w intencji uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Haczowie.

PSOUU co roku organizuje wycieczki dla niepełnosprawnych uczestników WTZ. Wyjazdowe formy terapii mają na celu integrację osób niepełnosprawnych z najbliższym otoczeniem, wyrabianie poczucia społecznej tolerancji i akceptacji. Zwiększenie aktywności życiowej i zaradności osobistej. Wyjazd przyczynił się do rozwinięcia umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem, poczucia własnej wartości. Uczestnictwo naszych podopiecznych w wycieczkach i wyjazdach integracyjnych, uatrakcyjnia codzienną terapię w ośrodku, sprzyja zwiększaniu zaradności życiowej i rozwija umiejętności  niezbędne do samodzielnego funkcjonowania. Zapobiega to wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Wycieczka pozytywnie wpłynęła na pokonywanie bariery między środowiskiem osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Przyniosło to wymierne rezultaty w sferze wszechstronnego rozwoju osobowości osób dotkniętych niepełnosprawnością. Przeżywanie i doświadczanie sytuacji dających zadowolenie, formowanie właściwego obrazu siebie, nauka pokonywania trudności, walka z lękiem przez nieznanym wpływa na  rozwój  intelektualny, pomaga w przezwyciężaniu kompleksów i poczucia wspólnej odpowiedzialności za realizację wyznaczonego celu.

                                                                                                                      Bożena Szmyd