11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe. Z tej okazji w przededniu 98. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie Zespołu Szkół w Trześniowie, w imieniu całej społeczności szkolnej, zapalili znicze i złożyli okolicznościową wiązankę w biało-czerwonych barwach na Pomniku ku czci poległych mieszkańców Trześniowa podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

Narodowe Święto Niepodległości uczcili montażem literacko-muzycznym, który zaprezentowali podczas uroczystej akademii środowiskowej dnia 15 listopada 2016 r.

Zebranym zostały przypomniane 123 lata niewoli Polski, począwszy od momentu, kiedy nasze niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu w okresie zaborów, aż do dnia wyzwolenia.

Uczniowie w symbolicznej  scence rozbiorowej ukazali upadek państwa polskiego, jego podział między zachłanne państwa zaborcze. W trakcie  przedstawienia zaprezentowano liryczny układ choreograficzny z flagą do muzyki „Requiem for a dream”, który bardzo subtelnie i sugestywnie wykonały uczennice z klasy VI. Hołd i uznanie należą się wszystkim walczącym w obronie ojczyzny, również tym najmłodszym, którzy na równi
z powstańcami zasłużyli na miano bohaterów. Uczniowie klasy VI z dużym zaangażowaniem wcielili się w rolę swoich rówieśników,  dzieci wrzesińskich, które  broniąc polskiej mowy, odmówiły udzielania odpowiedzi w języku niemieckim na lekcjach religii, za co  poniosły surową karę. Chłopcy z klasy II gimnazjum zaprezentowali fragment powieści Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace”. Recytacja zakazanej przez Rosjan  „Reduty Ordona” na lekcji języka polskiego była dla ówczesnej młodzieży przejawem walki o swoją tożsamość i godne miejsce poezji narodowej. Przekazywane treści przeplatane były recytacjami wierszy patriotycznych oraz piosenkami w wykonaniu solistek: Jolanty Ryby, Pauliny Wojtuń i Urszuli Kaczor. Występ uświetniły również tradycyjne polskie tańce. Dla podkreślenia uroczystego charakteru akademii program rozpoczęto narodowym polonezem, wykonanym przez uczniów klas III i IV, zaś w krakowiaku pięknie zaprezentowali się nasi gimnazjaliści.

Wykonane przez chór polskie pieśni patriotyczne, takie jak: ”Warszawianka”, „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko” czy „Piechota” w tym dniu brzmiały szczególnie uroczyście i zachęciły uczestników uroczystości do wspólnego śpiewania.

Okolicznościowa akademia stała się okazją do uhonorowania Dyrektor Szkoły Pani Aliny Prorok Złotym Medalem „Za Zasługi dla Nauki i Kultury” oraz Radnego Rady Gminy Haczów, a zarazem Sołtysa Trześniowa Pana Tadeusza Wójcika „Medalem Złotego Serca” za aktywność w różnych sferach życia społecznego.

Święto 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Akademia została przygotowana przez uczniów zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Anny Wermińskiej-Smoleń, Elżbiety Płonki, Jolanty Cwynar-Kiełbasy, Bogusława Malinowskiego oraz Magdaleny Kruczek.