Dnia 9 marca 2016r w Zespole Szkół w Jabłonicy Polskiej miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, którego celem było  wykonanie i zaprezentowanie eksperymentu naukowego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Uczniowie przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowali wykonane przez siebie doświadczenia pokazowe z dziedziny fizyki i chemii. Można  było zobaczyć między innymi: działający „czynny wulkan”’, eksplozję wpadającego do butelki jajka pod wpływem różnicy ciśnień, zastanowić się dlaczego jajko tonie w słodkiej wodzie, a pływa w słonej i jaki ma to wpływ na pływanie ciężkich statków po wodzie, a także zobaczyć „szalejący” wulkan w… salaterce.

Część doświadczeń wykonanych przez uczniów poparta była  prezentacjami multimedialnymi zawierającymi  własne zdjęcia i filmy przebiegu doświadczeń wykonanych w domu.

Pokaz doświadczeń wykonanych  przez uczniów cieszył się dużym zainteresowaniem, zachęcając  w ten sposób innych do eksperymentowania oraz poszukiwania ciekawostek z dziedziny nauki w literaturze, czasopismach i Internecie.

Szkolny organizator konkursu: Dorota Sabat