W dniu 5 grudnia 2016 roku chór „Kamerton” działający przy SP w Haczowie pod kierownictwem Marty Soboty uczestniczył w Rzeszowie w koncercie chórów szkolnych objętych programem „Śpiewająca Polska” w ramach projektu Akademia Chóralna 2016. Organizatorami koncertu byli  Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i koordynator regionalny  prof. Grzegorz Oliwa. 

Koncert  zatytułowany „W drodze do Betlejem” odbył się w strefie eventowej Millenium Hall w Rzeszowie na zainstalowanej scenie w świątecznej, Mikołajkowej, radosnej i barwnej scenerii. Wzięło w nim udział 11 chórów regionu podkarpackiego -  oprócz chóru z Haczowa wystąpiły zespoły  z Rzeszowa, Bud Głogowskich, Stępinia, Przemyśla i Krosna. Uczestnicy koncertu prezentowali po dwa utwory własne. Koncert zakończyło wspólne wykonanie hymnu Śpiewającej Polski.

„Kamerton” po raz czwarty uczestniczył w programie. Udział chóru w programie Śpiewająca Polska pozwala na jego ciągły rozwój i  podnoszenie poziomu wykonawczego poprzez  wykonywanie coraz trudniejszych utworów, konfrontacje z innymi zespołami w ramach przeglądów, kontakt z profesjonalnymi muzykami na scenie, udział dyrygenta w warsztatach szkoleniowych w Warszawie. W ramach tegorocznego  programu chórzyści  uczestniczyli w warsztatach z rytmiki oraz  rywalizowali z innymi chórami podczas Przeglądu Chórów Regionu Rzeszowskiego – zdobycie najwyższego „Złotego Pasma”. Zdobyli również „Brązowy Dyplom” podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku – Białej. Wyjazdy chóru łączone były z poznawaniem atrakcji innych miejscowości.

W maju chórzyści wzbogacili się o nowe stroje.

Dziękuję za możliwość rozwoju małych talentów muzycznych naszej miejscowości, przede wszystkim dyrekcji szkoły za  organizację wyjazdów, docenianie pracy dzieci (pochwały na apelu szkolnym i słodkie upominki), władzom samorządowym, sponsorom oraz osobom sprawującym opiekę nad dziećmi  podczas  bliższych i dalszych wyjazdów: p. Dominice  Boboli, p. Bożenie Folcie, p. Beacie Baran, p. Beacie Pelczar oraz p. Marzenie Macyk.

Marta Sobota