Zespół piosenki poetyckiej „Jak” powstał w 2013 roku w wyniku zakończenia działalności zespołu piosenki poetyckiej „W Rzepaq”. Zespół tworzą: Gabriel Manowiec – gitara akustyczna, wokal, harmonijka ustna; Agata Żylińska – skrzypce oraz Grzegorz Jakubiec – klarnet, saksofon. Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy na konkursach i przeglądach piosenki turystycznej i poetyckiej. W swoim repertuarze ma utwory skomponowane do wierszy znanych poetów, jak Edward Stachura, czy Wojciech Belon, ale też i w pełni autorskie kompozycje Gabriela Manowca.

Ponad godzinny koncert przeniósł słuchaczy w Beskidzko - Bieszczadzkie klimaty, szlaki wśród drzew, połonin i przydrożnych kapliczek, a jesienna pogoda niedzielnego wieczoru sprzyjała zadumie i refleksji. W przerwach miedzy blokami piosenek Anna Ziemba–Lonc,  poetka z Krościenka Wyżnego i członkini Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt” w Brzozowie, deklamowała wiersze z tomiku poezji Gabriela Manowca.

Na scenie domu ludowego w Jasionowie "Jak" pojawił się na zaproszenie Grzegorza Filaka - prezesa stowarzyszenia "Razem dla Jasionowa". Został zorganizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wypoczynku w Haczowie i gminą Haczów.

artykuł, nagranie: D. Kaszuba, zdjęcia: R. Samiec - portal ry-sa.pl