W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej- członkowie Szkolnego Koła PCK, Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu UNICEF brali czynny udział w wielu przedsięwzięciach i akcjach charytatywnych mających na celu wzbudzanie w młodzieży wrażliwości, postaw humanitarnych czy chęci niesienia pomocy innym.

Tradycją już stało się zbieranie pieniążków w ramach ogólnopolskiej akcji Towarzystwa NASZ DOM pod nazwą „GÓRA GROSZA”. Co roku zajmujemy się także sprzedażą cegiełek, z której dochód przeznaczony jest na rzecz podopiecznych Fundacji: Szkoło Pomóż i Ty.

W lutym tego roku zorganizowaliśmy  kiermasz walentynkowy, podczas którego sprzedawaliśmy kartki, serduszka i inne ozdoby walentynkowe wykonane przez uczniów  naszej szkoły. Akcja ta była częścią Kampanii „NIOSĘ POMOC – Toalety dla Planety” Polskiej Akcji Humanitarnej, której celem było kształtowanie wśród uczniów  zaangażowania na rzecz dzieci i dorosłych – ofiar wojen, katastrof i kryzysów humanitarnych. Zebrane fundusze zostały przekazane organizatorom kampanii na powyższy cel.

W ramach tej akcji dnia 3 czerwca 2016 r. zostało zorganizowane spotkanie dla młodzieży, przygotowane i poprowadzone przez uczennice klasy III gimnazjum pod opieką pań Iwony Boczar i Moniki Szubrycht. Obejrzeliśmy prezentacje i filmy o sytuacji w Somalii przedstawiające ważne treści dotyczące życia i problemów dzieci i dorosłych w kraju objętym wojną. Spotkanie dotyczyło w głównej mierze problemu warunków wodno – sanitarnych w Somalii. Uczniowie odpowiedzieli także na ważne pytania tj.: jakie są skutki braku toalet i dostępu do czystej wody i dlaczego odpowiednie warunki sanitarne są tak ważne.

Tematem spotkania był także projekt UNICEF „Prawa dziecka a cele zrównoważonego rozwoju”. Na przykładzie dwóch krajów – Gwatemali i Polski – omawialiśmy takie  zagadnienia jak: ubóstwo, zdrowie, zmiany klimatyczne i zastanawiamy się co można zrobić, aby ograniczyć negatywne skutki niektórych zjawisk. Oglądaliśmy również filmy edukacyjne związane z tą tematyką „Praca dzieci na plantacji w Gwatemali”, „Zdrowie”, „Ochrona przyrody”.

W programie działań członków Szklonego Klubu UNICEF znalazł się także projekt „MALI uczniowie idą do szkoły”, który był odpowiedzią na ciężką sytuację dzieci w Mali, jednym z państw afrykańskich. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców tego kraju. Naszym celem było uświadomienie dzieciom i młodzieży jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć, kształtowanie wśród młodzieży postawy zaangażowania społecznego i zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny dla uczniów. Dlatego dzieci i młodzież stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki miały dodatkową funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Uczniowie wykazali się kreatywnością wykonując różnego gatunku książki : bajki, opowiadania, kolorowanki, słowniki polsko-angielskie, albumy etc. 16 stycznia odbył się Kiermasz książki, na którym  każdy mógł wybrać ciekawą pozycję książkową w zamian za przekazany datek. Zebrana kwota została przekazana na konto UNICEF na rzecz potrzebujących.

Nasza szkoła już po raz piąty przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji „Pola Nadziei”, którą zapoczątkowano w 1957 roku w Anglii.  Jej celem jest wsparcie osób umierających. Młodzież szkolna pod okiem opiekunki SK UNICEF przygotowywała papierowe żonkile. Dzięki życzliwości dyrekcji w dniach 07-08.04.2016 r. zorganizowano kiermasz w Zespole Szkół w Jabłonicy Polskiej, na którym zbierano pieniądze na wsparcie hospicjum.

Zebrana w akcji kwota  trafiła na konto Centrum Opieki Paliatywno - Hospicyjnej w Krośnie. Każdy ofiarodawca otrzymywał w podziękowaniu balonik lub żonkil. Kwiat ten jest międzynarodowym symbolem nadziei. Przypomina nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Długie tygodnie przygotowania do akcji zwieńczone zostały sukcesem. Celem tej akcji jest nie tylko zbiórka pieniędzy. Chodzi o to, by w młodych ludziach budzić świadomość, że hospicjum jest potrzebne.

W maju 2016 uczniowie zorganizowali zbiórkę zabawek i pluszaków w ramach akcji pt.: „Daj pluszaka dla dzieciaka”. Zebraliśmy mnóstwo pluszaków, które trafią do potrzebujących rodzin i rozweselą niejedno dziecko.

Podsumowując, nasza młodzież i dzieci bardzo chętnie włączają się w różne działania orgaznizowane w szkole. Z radością  i zapałem uczniowie niosą pomoc innym zarówno w kraju jak i w odległych zakątkach  świata. Opiekę nad tymi działaniami sprawują panie: Anetta Górecka, Iwona Boczar, Monika Szubrycht i Małgorzata Śnieżek

Dziękujemy wszystkim!
Pamiętajcie: Warto pomagać!

Opracowanie: Monika Szubrycht i Iwona Boczar