W ostatnich tygodniach maja oraz na początku czerwca, filie biblioteczne działające na terenie gminy Haczów: w Jabłonicy Polskiej, Jasionowie Malinówce i Trześniowie, gościły zielonego żółwika Franklina.  Były to spotkania z cyklu edukacyjno- kulturalnych, skierowane głównie do najmłodszych czytelników, a zarazem uczniów  Gminnych Zespołów Szkół.  Panie bibliotekarki przygotowały scenariusz i wyjaśniły uczestnikom, że Franklin jest bajkową postacią stworzoną przez kanadyjską autorkę Paulette Bourgeois oraz ilustratorkę Brendę Clark. Dodały, że żółwik Franklin jest znany z bardzo wielu książeczek napisanych dla dzieci oraz popularnych filmów animowanych wyświetlanych na całym świecie. Żółwik w raz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wspaniałe przygody. Pomimo tego, że jest trochę niesforny, nosi ciężką skorupę, to porusza się, myśli i czuje tak jak wszystkie dzieci idące pierwszy raz do szkoły lub przedszkola i muszące przejść pierwsze ważne próby dzieciństwa. Sam je pokonywał nie raz i dlatego udzielił dzieciom lekcji o zaufaniu, przyjaźni, odwadze i rodzinie. Wspomniał, że najlepsze przygody przeżywa wraz ze swoimi przyjaciółmi: Misiem, Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem i Bobrem.

Często wpada w różne tarapaty, z których zawsze wynika jakaś nauczka na przyszłość. Ucząc się na swoich błędach Franklin nabiera niezbędnego doświadczenia życiowego i ciągle się rozwija
Franklin spotkał się kolejno :

    dn. 19.05.2016 - kl. 0 ze Wzdowa
    dn. 19.05.2016 - kl. 0 z Jasionowa
    dn. 06.06.2016 - kl. 0 z Malinówki
    dn. 07.06.2016 - kl. III z  Jabłonicy Polskiej
    dn. 23.06.2016 - z  Trześniowa

Żółwik zaprezentował również na spotkaniu książkę pt. „ Franklin i książka z biblioteki”, którą panie bibliotekarki przeczytały dzieciom, aby udzielić  im kilu cennych rad i nauczyć sposobu korzystania z zasobów biblioteki oraz uwrażliwić ich na poszanowanie książek. Jako dowód na to Franklin wręczył dzieciom na pamiątkę ze  swoją podobizną i spisem zasad, które powinno się stosować przy czytaniu książek, aby mogły jak najdłużej służyć innym. Są to prośby książki, które zielony żółwik kieruje do każdego czytelnika, aby wypożyczając książki sprawiać jej przyjemnośći:

Oprócz tego dzieci poznały zasady, dla których warto czytać książki. Spisane zasady postanowiliśmy wyeksponować w widocznym miejscu w bibliotece.

Wszystkie spotkania przebiegały w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i zdobytą wiedzą na temat książki i roli biblioteki w rozwijaniu własnych  zdolności z i zainteresowań. Wysłuchały  przygód ulubionego żółwika i bardzo chętnie odpowiadały na zadawane  przez niego pytania np. do jakiego gatunku zwierząt należy Franklin?. Z czego słyną żółwie? Gdzie żyją i jakie ich gatunki występują w przyrodzie? Jak się  rozmnażają  i gdzie składają jaja? Jaką wielkość może osiągnąć jajo żółwia? Ile waży najcięższy żółw na świecie? Jakiego wieku dożył najstarszy żółw na świecie? Czy żółw posiada zęby? Jak oraz czym odżywiają się żółwie? Czy te żyjące na wolności na lądzie piją wodę? Ile waży najcięższy żółw na świecie? I tak dalej. Ciekawskie maluchy śpiewały dla gościa wesołe piosenki i malowały ilustracje do wybranego przez siebie bohatera i jego niezapomnianych przygód. Zadowolony Franklin rozdał dzieciom drobne upominki oraz  słodycze. Podarunki dobrane były tak, aby popularyzowały książkę i czytelnictwo. Dzieci w podziękowaniu za niezapomniane chwile i wrażenia postanowiły obdarować gościa gromkimi brawami i zapewniały o swojej pamięci oraz, że będą częściej i chętniej odwiedzać bibliotekę. Podziękowaliśmy również paniom nauczycielkom, które zadbały o to, aby zachęcić dzieci do czytania i odwiedzania biblioteki. Zawsze służą pomocą i są otwarte na każdy rodzaj współpracy rozwijający zdolności ich wychowanków. Zaprosiliśmy Franklina na kolejne spotkania w bibliotece. Zobaczymy, co nowego tym razem wymyśli nasz ulubieniec.

DZIĘKUJEMY ZA  MILE  SPĘDZONY  CZAS !!!

Organizatorzy:
Anna Głąb
Bożena Krępulec
Grażyna Serafin

Książka prosi !!!

  1. Chcę być zawsze czysta i ładna
  2. Dotykaj mnie zawsze tylko czystymi rękami
  3. Nie czytaj przy jedzeniu bo mnie pobrudzisz
  4. Nie przełamuj mi grzbietu
  5. Używaj zakładki
  6. Nie ślin palca, gdy przewracasz moje kartki
  7. Nie zaginaj moich rogów
  8. Nie pisz i nie rysuj po moich kartkach
  9. Nie lubię spać na podłodze, odłóż mnie na półkę
  10. Zaprzyjaźnij się ze mną a pokażę ci cały świat i nauczę wielu rzeczy
franklin