W ramach ogólnopolskiego konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem” odbyła się w klasie II SP w Zespole Szkół w Jasionowie  lekcja otwarta Źródło życia i zdrowia – woda!

Następnie przeprowadziliśmy zajęcia „Magiczny strumień”. Dzieci rozłożyły na podłodze szary papier, który obrazował wysuszoną ziemię. Porozrzucały zeschłe liście z drzew, wyschnięte kwiaty i oznajmiły zaproszonym kolegom z klasy III, że tak wygląda krajobraz bez wody. Zwróciłam się  do dzieci z pytaniem: co się stanie, gdy przez ten wysuszony teren popłynie rzeka. Dziewczynki rozciągnęły na papierze niebieski materiał, formując rzekę. Grupa dzieci zaczęła ustawiać wzdłuż „rzeki” kolorowe kwiaty, trawę, zwierzęta, owoce, warzywa, kukurydzę, lalki-ludzi, znalazł się nawet dom. Zrobiło się na tym szarym papierze barwnie i wesoło. Uczniowie poparli swoje wcześniejsze przemyślenia, że woda ma niezmierny wpływ na życie ludzi, zwierząt i roślin. Następnie dzieci zostały poinformowane o zawartości wody w organizmie ludzkim. Nastąpiły dyskusje: do czego potrzebna jest organizmowi woda. Wiedza na ten temat była dość znaczna i została wzbogacona o informacje podane przez prowadzącą nauczycielkę. Grupa „Groszków” przystąpiła więc do odpowiedniego kolorowania konturu człowieka. Kolejny raz uczniowie zostali pobudzeni do logicznego myślenia zadanym pytaniem: czy człowiek traci wodę? Okazało się, że uczniowie potrafili podać dużo przykładów. Następnie przeprowadziliśmy doświadczenie z wodą i gąbką. Straty były dość znaczne, bo aż 100 ml. Zaczęliśmy się wspólnie zastanawiać: ile wody dziennie powinien wypić człowiek, aby organizm był odpowiednio nawodniony. Padały różne odpowiedzi: 50l, 5l, 2l. Uzgodniliśmy wspólnie, że 2l. Podzieliłam dzieci na dwie grupy. Jedna badała skład przyniesionej wody mineralnej a druga skład wody kolorowej. Dzieci postanowiły nie pić wody sztucznie barwionej. Później przygotowaliśmy wspaniały napój: do wody mineralnej wlaliśmy wyciśnięty uprzednio sok z pomarańczy i cytryn. Piły z wielkim smakiem.

Podsumowanie brzmiało: woda to źródło życia i zdrowia.

Grupa „GROSZKI” z klasy II SP w Zespole Szkół w Jasionowie realizowała kolejne zadanie w ramach konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Tym razem dyskusja dotyczyła zdrowego śniadania. Mamy uczniów , które i tym razem nie zawiodły, rozmawiały o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dla dzieci, które potrzebują dużo energii na cały dzień nauki i zabawy. Odbył się także konkurs na najciekawszą kanapkę na drugie śniadanie. Pomysłów było wiele i zrobiło się niezmiernie kolorowo, ciekawie i apetycznie. Smakowite zapachy rozchodziły się po całej szkole. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni odznakami „Super Kucharza”.