Chór Kamerton zdobył III miejsce na 23. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Festiwal odbył się w dniach 12-15 stycznia 2017 r. Wykonawców oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Jerzy Rachubiński z Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. dr hab. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach. Jak powiedział przewodniczący jury, nagrodą dla 131 wykonawców był już sam przyjazd do Będzina, gdyż zostali oni wybrani spośród 1550 uczestników jako najlepsi w przeglądach regionalnych. ‘Kamerton” awansował do Będzina jako jeden z dwóch podmiotów po przesłuchaniach w Sanoku.    W finale zaprezentował utwory wykonywane wcześniej w przesłuchaniach regionalnych: „Mizerna, cicha stajenka”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Mario, czy Ty wiesz”. ”Kamerton” oceniany był w kategorii chórów jednorodnych, bez  podziału wiekowego. Zajął 3 miejsce wraz z 2 chórami młodzieżowym.  Jednocześnie w tej kategorii nie przyznano wyższych miejsc. Jest to ogromne osiągnięcie chóru, gdyż jako jedyny z grupy chórów dziecięcych został nagrodzony przez jurorów.
Chórzyści spędzili w Będzinie 3 dni. Podróż, emocje związane z konkursem, koncert w kościele, udział w koncercie galowym, noclegi w śpiworach na karimatach oraz wspaniałe powitanie po powrocie do Haczowa na długo pozostaną w ich pamięci.

Poziom wykonawczy  i „klimat” wykonywanych utworów został zauważony i doceniony przez wielu widzów. Skutkiem tego jest zaproszenie do Siewierza, gdzie w niedzielę 29 stycznia odbędzie się koncert chóru.

Chórzyści i dyrygentka składają serdeczne podziękowania dla dyrektora szkoły  Grzegorza Soboty, za organizację wyjazdu, Wójtowi Gminy  Haczów  Stanisławowi Jakielowi za wsparcie finansowe oraz opiekunom – p. Beacie Baran, Beacie Pelczar i Marzenie Macyk za pomoc podczas pobytu w Będzinie.