W niedzielę 23 lipca 2017 r. w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie wystąpił z koncertem Zespół Folklorystyczny POLANIE z Detroit (USA). Przed koncertem Zespół zwiedził zabytkowy, XIV – wieczny drewniany kościół gotycki, po którym oprowadził go ksiądz proboszcz – Adam Zaremba.

Zespół POLANIE powstał 20 lat temu z inicjatywy znanej działaczki polonijnej, p. Krystyny Kryszko, która za swoją ponad 35-letnią działalność charytatywną z młodzieżą polonijną otrzymała odznaczenie od prezydenta Baracka Obamy „Presidential Merit Award”. Głównym celem Zespołu jest podtrzymywanie tożsamości narodowej oraz promowanie polskiej kultury, tradycji i obyczajów wśród Polonii amerykańskiej. Od trzech lat choreografem Zespołu jest p. Natalia Jedruszko Jackson, absolwentka Studium Choreograficznego w Rzeszowie. POLANIE prezentują nie tylko tańce narodowe i regionalne, ale także obrzędy ludowe: topienie marzanny, noc świętojańska, dożynki, jasełka - opracowywane przez Wiesławę Chrobak i Krystynę Kryszko. Zespół ma na swoim koncie wiele prestiżowych występów w Detroit oraz innych miastach na terenie stanu Michigan i Kanady. Występują na festiwalach, festynach kościelnych, akademiach patriotycznych, imprezach prywatnych, podczas meczy sportowych, organizują zabawy i bale debiutanckie. Dużym powodzeniem cieszył się „Polish Folk Fashion Show” – pierwszy w metropolii detroickiej pokaz mody polskich strojów ludowych. POLANIE również mają na swoim koncie debiut filmowy w dokumencie „Our Polish Story.”

Zespół POLANIE przyjechał do Haczowa w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, odbywającego się w Rzeszowie w dniach 19-26 lipca 2017 r.

W programie koncertowym Zespołu POLANIE znalazły się tańce charakterystyczne dla wielu regionów Polski. Zespół, prezentując się za każdym razem w innych strojach, wykonał tańce cieszyńskie, tańce kaszubskie, tańce opoczyńskie, krakowiaka a także taniec charlestone.

W roli gospodarzy wystąpił Ludowy Zespół Obrzędowy „Haczowskie Wesele”, który ubrany w tradycyjne stroje haczowskie zaprezentował rodzime, lokalne pieśni i tańce.

W przerwach programowych publiczność włączyła się w śpiew zaintonowanych przez Zespół utworów, takich jak: „Wyszłam sobie na góreczkę”, „Kalina”, „Pod zielonym dębem”.

Obecny na koncercie Wójt Gminy Haczów Pan Stanisław Jakiel złożył zespołowi POLANIE serdeczne podziękowania za wspaniały występ jednocześnie życząc dalszych sukcesów, inspiracji do działalności artystycznej oraz nowych wyzwań, które w przyszłości przyniosą satysfakcję i radość.

Maria Rygiel Dyrektor GOKiW
Zdjęcia – Archiwum GOKiW
Fot. Andrzej Józefczyk