Dnia 24 marca 2017 r. drużyna z Gimnazjum w Jabłonicy Polskiej w składzie: Kamil Krauz, Marcin Cwynar, Jakub Cwenar brała udział w X Regionalnym Konkursie Pierwszej Pomocy zorganizowanym w ZSP nr 4 w Krośnie. W całym turnieju brały udział 22 drużyny z Polski i 2 ze Słowacji. Przygotowania do konkursu koordynowała m. in. Pani Małgorzata Śnieżek, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

Na początku uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test obejmujący zagadnienia z pierwszej pomocy oraz promocji zdrowia. Kolejnym etapem było udzielenie pomocy poszkodowanym w trzech ogniskach urazowych: wypadek komunikacyjny, bójka na boisku oraz przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Podczas konkursu zawodnicy mogli zdobyć certyfikat udzielania pierwszej pomocy, biorąc udział w warsztatach, które obejmowały: badanie urazowe poszkodowanego, ułożenie na desce ortopedycznej, RKO z defibrylacją, postępowanie w urazach kręgosłupa, zdejmowanie kasku oraz test w alkogoglach. Równocześnie odbywały się również pokazy służb ratowniczych. Do dyspozycji uczestników pozostała również strzelnica. Podczas konkursu został także zorganizowany turniej strzelecki.

W końcowej klasyfikacji nasza drużyna zajęła wysokie V miejsce, zaś Kamil Krauz indywidualnie zajął I miejsce. Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasyfikacja drużynowa (najlepsza szóstka):

1. Gimnazjum Nr 1 Krosno - 141,5 pkt.
2. Świerzowa Polska - 140,08 pkt.
3. Katolickie Gimnazjum Krosno - 134,33 pkt.
4. Jaśliska - 130,88 pkt.
5. Jabłonica Polska (Kamil Krauz, Marcin Cwynar, Jakub Cwenar) - 130,25 pkt.
6. Lubatówka - 130,00 pkt.

Klasyfikacja indywidualna (najlepsza szóstka):

1. Kamil Krauz - Jabłonica Polska - 22 pkt.
2. Aleksandra Korus - Katolickie Gimnazjum Krosno - 21,25 pkt.
3. Szymon Wójtowicz - Szebnie - 21,00 pkt.
4. Łucja Zajdel - Milcza - 20,25 pkt.
5. Weronika Filipowicz - Gimnazjum Nr 1 Krosno - 20,00 pkt.
6. Weronika Matelowska - Świerzowa Polska - 19,5 pkt.

Kamil Krauz