W dniach 9-16 lipca w miejscowości Villach w Austrii odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze CTIF. Olimpiada odbywa się co 4 lata. Jedną z pięciu drużyn reprezentujących nasz kraj w grupie A była nasza męska drużyna, dla której był to debiut na tego typu zawodach. Zawodnicy wywalczyli sobie awans zajmując 5 miejsce na ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski w Polanicy Zdrój.

Zmagania rozpoczęliśmy 10 lipca. Przez dwa dni odbywaliśmy treningi oraz zapoznanie ze sprzętem organizatora na Stadion Lind. 12 lipca odbyło się oficjalne otwarcie olimpiady z zapaleniem ognia olimpijskiego i przekazaniem oficjalnej flagi zawodów. W ceremonii uczestniczył m. in. prezydent Austrii - Alexander Van der Bellen, minister spraw wewnętrznych Austrii – Wolfgang Sobotka, lokalne władze samorządowe oraz przedstawiciele straży pożarnej. Do walki o medale przystąpiliśmy 14 lipca. O 13:30 odbyła się weryfikacja zawodników z naszej drużyny. O 14:00 wystartowaliśmy w ćwiczeniu bojowym. Uzyskany czas oraz wykonanie ćwiczenia bez punktów karnych dawały nam realne szanse na znalezienie się w złotej strefie medalowej. O 14:25 wystartowaliśmy w sztafecie pożarniczej. W tej konkurencji uzyskaliśmy nasz osobisty rekord 55,24s. Warto zaznaczyć, że każda drużyna mogła wykonać dane ćwiczenie tylko raz. Jak się później okazało łączny wynik 405,32 pkt. pozwolił zająć nam miejsce w złotej strefie medalowej. Wśród drużyn reprezentacji Polski zajęliśmy drugie miejsce. Świetny doping prowadzili nasi kibice, którzy dotarli do Villach własnymi środkami transportu. Wśród nich byli m.in. Prezes OSP Jabłonica Polska - dh Zbigniew Józefczyk, Naczelnik OSP Jabłonica Polska – dh Kazimierz Śnieżek, inspektor z Urzędu Gminy Haczów - Krzysztof Rachwał, Radny Gminy Haczów - Robert Szafraniec. W sobotę 15 lipca odbyło się oficjalne zakończenie olimpiady.

OSP Jabłonica Polska reprezentowali zawodnicy:
Karol Śnieżek (trener drużyny), Gabriel Żółkoś, Grzegorz Sieniawski, Kamil Józefczyk, Damian Stapiński, Kamil Żychowski, Dariusz Rymarz, Bartłomiej Frydrych, Robert Sieniawski, Damian Żychowski.

Podsumowując zawody. Udało nam się spełnić nasze wcześniejsze założenia, którymi było zajęcie miejsca w złotej strefie medalowej oraz wykonanie ćwiczeń bez punktów karnych. Na tym poziomie i tej randze zawodów oraz przy blisko 10tysięcznej widowni jest to niezmiernie trudne. Zajęcie 2 miejsca wśród drużyn reprezentacji Polski również jest dużym osiągnięciem, bo wiemy jak mocne są to ekipy. Przygotowania, które rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku jak widać nie poszły na marne.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonicy Polskiej pragnie złożyć serdeczne podziękowania osobom, instytucjom oraz firmom dzięki którym wyjazd naszej drużyny był możliwy. Są to: Pan Bogdan Rzońca - Poseł na Sejm RP, st. bryg. Andrzej Babiec - Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Marek Ziobro p.o. Komendant PSP w Brzozowie, Pan Stanisław Jakiel - Wójt Gminy Haczów wraz z Radą Gminy Haczów, spółka PGE Dystrybucja S.A.

Zawodnicy natomiast składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy za pomocą Facebooka, telefonicznie, bądź SMSowo życzyli nam powodzenia ! To naprawdę dodaje siły oraz pewności siebie! Dziękujemy!

źródło: http://www.jablonicapolska.osp.org.pl