Dwór w Trześniowie w otoczeniu parku

Park dworski z II poł. XVIII w. - Modrzewiowy dworek (1860r.) częściowo spalony (1996r.), obecnie odrestaurowany jako gospodarstwo agroturystyczne. Ponadto: oficyna murowana z II poł. XIX w., drewniany spichlerz, murowana rządcówka, murowana owczarnia, dawny park (m.in. platan) oraz zarosłe stawy.

Zespół dworski został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku przez Rafała Kołłątaja – brata Hugona. W jego skład wchodzą: drewniany dwór na kamiennym podmurowaniu, pokryty gontem, konstrukcji zrębowej z trzema gankami, ściany obite gontem w tzw. rybią łuskę i spichlerz z I połowy XIX wieku, murowana oficyna z II połowy XIX wieku, rządcówka, owczarnia oraz park krajobrazowy, w którego wschodniej części ulokowane były dwa stawy. Po II wojnie światowej obiekty dworskie były użytkowane przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

OWCZARNIA, ob. stajnia w zespole dworskim

Czas powstania 1800-1850 r.

Oficyna w zespole dworskim

Czas powstania 1875-1899 r.

Spichlerz w zespole dworskim

Czas powstania 1800-1825 r.

W 1996 roku dwór został częściowo zniszczony przez pożar. W 1997 roku został wstępnie zabezpieczony. Obecnie, zrekonstruowany i odrestaurowany, znajduje się w rękach prywatnych właścicieli i jest zamieszkany, a właściciele prowadzą tu również gospodarstwo agroturystyczne. Zespół dworski znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.