Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Celem akcji jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Pokonał "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, a „Wesele” uzyskało prawie 18 tys. głosów.

Wesele-dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela. W tym roku po raz pierwszy przetłumaczono Wesele na język migowy.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Biblioteka Publiczna w Trześniowie oraz szkoła podstawowa włączyły się w akcję, która miała miejsce 2 września o godz. 10.00 w bibliotece w Trześniowie.

Pani Bożena Krępulec przeczytała list prezydenta o potrzebie przeprowadzania akcji czytania, następnie zapoznała uczestników z krótkim streszczeniem utworu i biografią Stanisława Wyspiańskiego.

Utwór czytano z podziałem na role. W poszczególne postacie wcielali się obecni uczniowie 2 i 3 klasy gimnazjum oraz 6 i 7 klasy szkoły podstawowej i 2 klasy liceum oraz dorośli.

Aby tradycji stało się zadość p. Bożenka przygotowała dla gości weselnych poczęstunek.

I ja tam byłam, a co usłyszałam i widziałam, skromnie opisałam i na zdjęciach uwieczniłam.

Krystyna Wojtoń

{{ unite_gallery(page.media.images, '{"tiles_type":"justified"}') }}