W dniach 15-18 października 2017 r. uczeń klasy III gimnazjum w Szkole Podstawowej w Trześniowie - Jan Majchrowicz miał okazję uczestniczyć w niecodziennej wycieczce do Brukseli. Dzięki uprzejmości Pana europosła Bogdana Rzońcy najlepsi uczniowie z naszego województwa mieli możliwość wyjazdu do Parlamentu Europejskiego, gdzie „od kuchni” mogli obserwować codzienną pracę europosłów. Zwiedzili też najważniejsze zabytki Brukseli. Wrażenia były ogromne i trudno słowami opisać emocje, które towarzyszyły wyjazdowi Jasia. Postarał się jednak podzielić tym, co przez te kilka dni zobaczył.

Wycieczka do Brukseli była dla mnie naprawdę wielkim przeżyciem i ogromnym wyróżnieniem. W jej trakcie poznałem wielu wspaniałych ludzi, a także nowych kolegów i koleżanki. Zwiedziliśmy piękne miejsca oraz zabytkowe budowle, takie jak Zamek Królewski lub Hotel de Ville Brussels. Ich widok był niesamowity. Miłym zaskoczeniem były polskie nazwiska wśród założycieli uniwersytetów brukselskich czy też widok Orła Białego w centralnym miejscu na witrażu, który znajduje się w największej katedrze w mieście.

Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Europarlamencie, który zwiedziliśmy wspólnie z Panią europoseł - Elżbietą Łukaciejewską. Dzięki temu miałem okazję porozmawiać z nią osobiście. Pani Łukaciejewska towarzyszyła nam także podczas zwiedzania placu Grand-Place the Brussels. Obiad jedliśmy w stołówce, która przeznaczona jest dla posłów Europarlamentu, a następnie uczestniczyliśmy w prelekcji o Unii Europejskiej, dzięki której dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o jej początkach i historii.

Wyjazdy, wycieczki lub kolonie to nie tylko zwiedzanie, ale przede wszystkim nawiązywanie nowych znajomości. W trakcie tych kilku dni poznałem wielu naprawdę niesamowitych ludzi, a także nowych kolegów i koleżanki, z którymi bardzo miło spędziłem czas. Szczególnie zapamiętam grupę uczniów z Gimnazjum w Cisnej oraz ich opiekunkę, panią Marię, którzy okazali się niesamowicie miłymi ludźmi. Dzięki temu wyjazdowi uświadomiłem sobie, że świat nie kończy się na Krośnie czy Rzeszowie, i że jest o wiele większy i piękniejszy, niż go sobie wyobrażamy. Nauczyłem się również tego, że nieważne, jak dokładnie zaplanujemy wyjazd, zawsze pojawią się nieprzewidziane sytuacje, które mimo wszystko nie będą w stanie zepsuć naszego samopoczucia i humoru…

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania wyjazdu do Brukseli. Szczególne ukłony kierujemy w stronę Pana europosła Bogdana Rzońcy i Pana Wójta Gminy Haczów - Stanisława Jakiela, dzięki którym „niemożliwe stało się możliwym”, a ta wyjątkowa nagroda dla najlepszych ubiegłorocznych uczniów z województwa, będzie motywacją do nauki dla uczniów w bieżącym roku szkolnym 2017/2018.

Joanna Kaczor
Jan Majchrowicz