RzeczpospoCzyta” to tegoroczne hasło przewodnie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Akcja ma na celu niekonwencjonalny sposób promowania czytelnictwa i biblioteki, jako najbardziej dostępnej i otwartej instytucji kultury. GBP w Haczowie wraz z filiami również uczestniczyła w tegorocznej akcji. Oto jak przeżywaliśmy wraz z naszymi czytelnikami spotkania, podczas których każdy mógł przekonać się, co biblioteka ma do zaoferowania.
W GBP w Haczowie Dyskusyjny Klub książki zorganizował wieczór w bibliotece, podczas którego czytaliśmy poezję Herberta, Leśmiana i innych polskich poetów, a jako przerywnik pomiędzy dyskusją nad książką i poezją zagraliśmy w grę „Flirt z Niepodległą”. Karty zawierają 280 „zdań-cytatów” z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas wierszy patriotycznych.
Ponadto gościliśmy uczniów klasy II szkoły Podstawowej w Haczowie, którzy zapoznali się z działalnością biblioteki, regulaminem wypożyczalni, czytelni, obejrzeli księgozbiór oraz czasopisma i okolicznościową wystawkę. Dzieci były bardzo zadowolone, chętnie biegały między regałami i zapewniały, że z radością odwiedzą nas w czasie wakacji.
Dziękujemy za miłe spotkania!

Grażyna Serafin

Na Noc bibliotek do biblioteki w Jabłonicy Polskiej zaproszona została młoda i utalentowana poetka i fotografka, mieszkanka Jabłonicy Polskiej Pani Małgorzata Kaczkowska. Spotkała się Ona z młodzieżą z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej wraz z wychowawczynią Panią Martą Matusz. Pani Małgosia przeczytała nam wiersz: „Szepty nieznajomego” swojego autorstwa z tomiku poezji, który został wydany na okoliczność wernisażu w Lubeni. Następnie opowiedziała o swojej twórczości i pasji fotografowania. O swoich początkach i dotychczasowych osiągnięciach. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści naszego gościa zadając jednocześnie ciekawe pytania. Obecna na spotkaniu młodzież jak i inni czytelnicy naszej biblioteki mają możliwość obejrzenia fotografii Pani Małgosi na wystawce, którą urządziliśmy w bibliotece.
Do biblioteki przybyły również przedszkolaki wraz z opiekunką Panią Grażyną Słowik. Dzieci wysłuchały przeczytaną przez bibliotekarkę opowieść kryminalną Joanny Jagiełło: „Różowe babeczki”. Historia rozwiązania zagadki niepokojących wydarzeń w cukierni pani Bajadery przez detektywa Lucjana i jego córkę Lusię niezwykle dzieci zaciekawiła inspirując do wykonania ilustracji. Narysowały one piękne sceny z przeczytanej książki, a następnie wspólnie stworzyliśmy własną książeczkę „Różowe babeczki” - w wykonaniu przedszkolaków.
Na zakończenie w bibliotece spotkała się młodzież, która obejrzała polski film familijny towarzyszący tegorocznej akcji Nocy bibliotek: „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę okolicznościowe zakładki do książek.

Marzena Kielar

W dniu 15 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie Filia we Wzdowie gościła uczniów kl. „0” Szkoły Podstawowej we Wzdowie wraz z panią wychowawczynią.
Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Noc bibliotek 2018 pt. „RzeczpospoCzyta”. Celem tej imprezy jest promowanie czytelnictwa i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać. Jest to także okazja do zaprezentowania zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej biblioteki oraz poszerzenia grona czytelników.
Na początku uczniowie zapoznali się z układem księgozbioru, zasadami zachowania w bibliotece, dowiedzieli się o zaletach czytania książek i co trzeba zrobić aby zostać czytelnikiem biblioteki. Dzieci wysłuchały wierszy: „O pewnym Grzesiu”, „Smutna książeczka”, „Biblioteka” oraz wybranych fragmentów książki „Przysłowia polskie: rymowanki dla dzieci”.
W drugiej części spotkania uczniowie z zaciekawieniem oglądali kolorowe książeczki, słuchali piosenek oraz rozwiązywali zagadki związane z ulubionymi postaciami z bajek i baśni.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek oraz pamiątkowe zakładki i naklejki z logo Nocy bibliotek.
Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie!

Anna Głąb

W dniu 13 czerwca 2018 r., już po raz drugi Gminna Biblioteka Publiczna filia w Jasionowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „NOC BIBLIOTEK”. Hasłem tegorocznej edycji z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości jest „RzeczpospoCZYTA”.
Tym razem biblioteka gościła uczniów III klasy Szkoły Podstawowej w Jasionowie wraz z panią wychowawczynią. Dla dzieci przygotowane zostały ciekawe zajęcia dotyczące znajomości literatury, dostały kilka zadań, w tym jedno polegało na zilustrowaniu fragmentu przeczytanej książeczki. Dzieci podzielone na dwie grupy, z zaangażowaniem wykonały powierzone im zadania i dobrze się przy tym bawiły.
Serdecznie dziękujemy za współudział i miłą zabawę.

Monika Filak