W niedzielę, 24 czerwca 2018 roku, już po raz trzeci w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie odbyła się impreza plenerowa pn. „Wianki nad Wisłokiem”. Wydarzenie to nawiązuje do starych słowiańskich zwyczajów związanych z nocą świętojańską.

Aura nie była w tym roku zbyt łaskawa dla organizatorów. Obfity deszcz dał się we znaki wszystkim, od widowni poprzez obsługę a na wykonawcach kończąc. Imprezę poprzedził „Bieg Niepodległości” zorganizowany w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na starcie biegu stawiło się w sumie 112 zawodników startujących w dwóch konkurencjach: biegu na 10 km oraz marszu nordic walking na 5 km. Rywalizacja stała na wysokim poziomie, była bardzo zacięta ale co najważniejsze, wszyscy cali i zdrowi dotarli do mety.

Artystyczną część rozpoczął zespół TEQUILA, który ze swoim charyzmatycznym wokalistą zagrał covery znanych, popularnych utworów rozrywkowych. W przerwie koncertu na scenie odbyło się podsumowanie „Biegu Niepodległości” i ogłoszenie wyników. Nagrody wręczył Wójt Gminy Haczów Pan Stanisław Jakiel.

Następnie, korzystając z korzystniejszych warunków atmosferycznych, swoje układy taneczne zaprezentowały Dziecięce Zespoły Taneczne Działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie – „KOMETA” z Haczowa i „ADEPT” z Jasionowa. Później swój koncert kontynuował zespół TEQUILA. W dalszej części imprezy na scenie zagrał łemkowski zespół folk-rockowy A GDZIE TO DAWNIEJ STROIŁO. Zespół pochodzi z Krosna i powoli staje się coraz bardziej popularny. W 2016 roku był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyki, a w tym roku wystąpił w programie MAM TALENT. Dwie żywiołowe wokalistki próbowały rozgrzać zziębniętą publiczność.

Ostatnią grupą prezentującą się na scenie był Zespół Śpiewaczy HACZOWIANIE, który ubrany w tradycyjne stroje haczowskie, przy akompaniamencie akordeonisty, wykonał znane regionalne przyśpiewki.

Po koncercie zespołu uformował się korowód wiankowy, który udał się nad Wisłok, by tam na taflę wody puścić przygotowane wcześniej wianki. Korowód prowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowie oraz członkowie zespołu Haczowianie.

W tym czasie na estradzie w parku została przygotowana strefa kibica, związana z meczem Polski z Kolumbią na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Rosji. Mimo chłodu, przed dużym ekranem zgromadziła się grupa, by wspólnie dopingować biało-czerwonych. Niestety piłkarze nie spełnili oczekiwań kibiców, dlatego wszyscy w ponurych nastrojach rozchodzili się do domów.

Tym akcentem zakończyła się trzecia impreza plenerowa pn. „Wianki nad Wisłokiem”

Imprezę prowadził Krzysztof Błaż. Scenografię i stoiska artystyczne przygotowała Renata Czerwińska.

Przez cały czas imprezie towarzyszył szereg darmowych atrakcji dla dzieci. Odbywały się warsztaty robienia baniek mydlanych, warsztaty malowania twarzy a także dmuchania i formowania baloników. W Sali Widowiskowej swoje rękodzieło artystyczne prezentowali: Warsztat Terapii Zajęciowej z Siciny oraz Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa.

Gorące podziękowania kierujemy w stronę Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Bukowa, Trześniowa i Haczowa za przygotowanie pięknych wianków a także dla strażaków z OSP w Haczowie, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników imprezy zarówno w parku, podczas przemarszu jak i nad Wisłokiem.

Maria Rygiel
Dyrektor GOKiW w Haczowie

Zdjęcia: Archiwum GOKiW
Fot. Andrzej Józefczyk