W dniu 13 maja 2019 r bibliotekę w Jabłonicy Polskiej odwiedzili uczniowie z klasy IV ze Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielem języka polskiego P. Martą Matusz

Pretekstem do tego spotkania był „Tydzień Bibliotek” – program promocji czytelnictwa i bibliotek, który obchodzony jest w dniach 8-15 maja. Jego celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie życia, edukacji, zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasłem promującym już XVI edycję ogólnopolskiego programu „Tygodnia bibliotek” jest „#biblioteka”. Świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Znak „hasztag” porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o tym, czym jest biblioteka, jakie są jej zadania i czym na co dzień zajmuje się bibliotekarz. Poznali księgozbiór tutejszej biblioteki i zasady katalogowania. Na zakończenie spotkania uczniowie wraz z bibliotekarzem przeczytali fragment książki Pawła Wakuły: „Jagiełło pod … prysznicem. Opowieści o władcach Polski”. Na pamiątkę spotkania otrzymali zakładki do książek.