W dniu 16 czerwca 2019 r. w Trześniowie odbyły się uroczyste obchody 600-lecia miejscowości.

Mimo iż nie zachował się dokument lokacyjny, wiemy że miejscowość powstała na prawie niemieckim prawdopodobnie pod koniec XIV w., a jej nazwa pojawia się po raz pierwszy w źródłach z 1419 r., którą to datę przyjęto dla uczczenia 600-lecia jej powstania.

Do pierwszego rozbioru Polski Trześniów należał do dóbr królewskich i znajdował się we władaniu możnej szlachty. Na początku XIX w. wieś była własnością Rafała Kołłątaja, brata Hugona. Prawdopodobnie to on wybudował stojący do dziś dworek modrzewiowy...

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem spod Domu Ludowego do kościoła parafialnego i mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Adama Szala. Jego Ekscelencja podczas mszy udzielił również sakramenty bierzmowania dla uczniów klasy ósmej i trzeciej gimnazjum.

Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą znakomitego patrona trześniowskiej szkoły, gen. Bronisława Prugara-Ketlinga. Odsłonięta została również okolicznościowa tablica przy Domu Ludowym, upamiętniająca 600-lecie Trześniowa, jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup odmówił krótką modlitwę w intencji Ojczyzny, miejscowości i wszystkich zmarłych rodaków. Następnie por. Kolowca odczytał Apel Pamięci, po którym kompania Podhalańczyków oddała salwę honorową.

Po przemówieniach zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna, którą otworzyło humorystyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów SP w Trześniowie pt. "Trześniów dawniej i dziś". Potem zespół "Trześniowskie Wesele" zaśpiewał wiązankę pieśni ludowych. Po przerwie w drugiej części programu odbyły się koncerty orkiestry dętej "Fire Band", a następnie - artystki Teatru Wielkiego w Łodzi Doroty Wójcik.

Wydarzenie zakończyło się zabawą taneczną. W trakcie obchodów wystawiona była księga pamiątkowa i rozdawana była publikacja historyczna o Trześniowie.

DK