W niedzielę, 23 czerwca 2019 r. w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie odbył się „Rodzinny Piknik Promocji Zdrowia – biegaj i baw się!”

Impreza zorganizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Ziemia brzozowska” przy wykorzystaniu środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Atrakcyjnej Oferty Spędzania Wolnego Czasu.

Wniosek złożony został przez Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie razem z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej w Haczowie – Sicinie. WTZ obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia swojej działalności, a piękną rocznicę świętował 23 czerwca .

Wyjątkowym wydarzeniem był „I Bieg im. Lotnej Kompani Szturmowej por. Stanisława Maczka oraz Haczowskich Bohaterów walk o Niepodległość Polski 1918-1921”. Swoje możliwości sprawdzali zarówno biegacze na trudnej 13,5 kilometrowej trasie wiodącej malowniczymi zakątkami gminy Haczów, jak i zawodnicy nordic walking na dystansie 10 km. Na starcie stanęło łącznie 147 zawodników, wśród których wystąpiło wielu przedstawicieli służb mundurowych, w tym żołnierzy, którzy przyjęli zaproszenie i swoją obecnością uświetnili piknik.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi zostali nagrodzeni statuetkami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczyli Poseł na Sejm RP Piotr Uruski, Wójt Gminy Haczów Stanisław Jakiel oraz para olimpijczyk Andrzej Szczęsny.

Wszyscy mieli świetną okazję do zobaczenia z bliska sprzętu wojskowego i porozmawiania z żołnierzami 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz 1. Batalionu Czołgów z Żurawicy.

Swoje zmagania sportowe prowadzili również podopieczni warsztatów terapii zajęciowych. W „Biegu Zwycięzców” rywalizowali na dystansie 500 metrów, na trasie zlokalizowanej w zespole parkowo-dworskim przy GOKiW.

Równolegle z biegiem trwały zabawy i animacje dla dzieci z wieloma atrakcjami: dmuchana zjeżdżalnia, bańki mydlane, malowanie twarzy i wiele innych. Była to do skonała okazja do świetnej zabawy dla całych rodzin.

Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na imprezę artystyczno-rozrywkową „Wianki nad Wisłokiem”. W tym roku odbyła się już po raz czwarty i nawiązuje do starych słowiańskich tradycji, związanych z nocą świętojańską.

Program artystyczny rozpoczął zespół „Krecia Robota” z włoskim wokalistą Alberto Amatim. Przyjemna włoska muzyka poderwała z miejsc nawet starszych uczestników imprezy. Po koncercie na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Haczowianie”. Zespół ubrany w tradycyjne haczowskie stroje, przy akompaniamencie akordeonisty, wykonał znane lokalne przyśpiewki i ludowe piosenki. Zaproszenie na „Wianki nad Wisłokiem” przyjęły również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, działających w Gminie Haczów. Delegacje z kół z Bukowa, Haczowa, Jabłonicy Polskie, Malinówki, Trześniowa i Wzdowa przygotowały wspaniałe wianki, które, w barwnym korowodzie, zaniosły nad Wisłok, by tam puścić je na wodę.

Jako ostatni na scenie wystąpił zespół muzyczny TEQUILA. Zespół grający znane rozrywkowe utwory prowadził świetną zabawę taneczną, przy której bawiło się sporo ludzi, zarówno młodszych, jak i starszych.

„Wianki nad Wisłokiem”, a tym samym „Rodzinny Piknik Promocji Zdrowia – biegaj i baw się!” zakończył się o godzinie 23.00.

Nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwali strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Jabłonicy Polskiej, Malinówki oraz Haczowa.

Impreza w połączonej formule kulturalno – rekreacyjno – sportowej pokazała, że można w atrakcyjnej formie spędzić rodzinnie niedzielne popołudnie. Dla miłośników sportu nie zabrakło emocji związanych z biegami, były atrakcje dla najmłodszych a na deser tradycyjne wianki i zabawa dla miłośników muzyki i tańca.

Maria Rygiel

zdjęcia: archiwum GOKiW Dyr. GOKiW w Haczowie
Fot: A.Józefczyk