Dnia 26 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie oraz filiach: Malinówka i Wzdów odbyły się warsztaty literackie i patriotyczne dla dzieci i młodzieży. Warsztaty przeprowadziła znana pisarka i dziennikarka, Pani Monika Sawicka, która na początku skierowała do młodych uczestników następujące słowa: Każdy z nas o czymś marzy, czegoś pragnie, do czegoś dąży. Każdy wyznacza cele, nazywając je celami lub marzeniami. Podczas warsztatów będziemy tworzyć własną KSIĄŻKĘ MARZEŃ, bo wizualizacja zawsze sprawia, że stają się one bliższe i bardziej realne, wręcz na wyciągnięcie ręki. Książka marzeń zostaje w Bibliotece, by po kilku latach jej twórcy mogli przyjść i skonfrontować swoje obecne marzenia z poprzednimi i być może uzupełnić puste strony o nowe marzenia.

W Malinówce w zajęciach uczestniczyła młodzież klasy V. Warsztaty patriotyczno-edukacyjne w Malinówce przebiegały pn. „Kto Ty jesteś? - Polak mały”. Warsztaty mają na celu: budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany „Ojczyzną”, poznanie symboli narodowych, poznanie historii Polski z okresu zaborów, odzyskania niepodległości, słuchanie wierszy, opowiadań z elementami historii Polski, utrwalenie wizerunku godła Polski, utrwalenie Hymnu, wyrażanie zdobytej wiedzy za pomocą działalności artystycznej: plastycznej, ruchowo-werbalnej, bogacenie słownictwa związanego z wartościami patriotycznymi.

Pracownik filii bibliotecznej w Malinówce, Pani Urszula Chrobak tak się wypowiada o spotkaniu:

26 października w naszej bibliotece odbyły się warsztaty patriotyczne pt. „Kto ty jesteś?– Polak mały”. Na to spotkanie przybył specjalny gość pani Monika Sawicka- autorka wielu książek dla dzieci np.: „Kajtek patriota”, „O Kajtku szczęściarzu”, „Kajtuś rusza w świat”, jak i dla dorosłych: „Gdyby nie ty”, „Kruchość porcelany” i wielu innych. Autorka prowadziła zajęcia dla dzieci z kl. IV i V, które punktualnie przybyły na spotkanie wraz ze swoimi opiekunami.

Na początku pani Monika przypomniała dzieciom legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”. Później było omówienie symboli narodowych, utrwalenie hymnu oraz zapoznanie się z tematyką zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy poprzez układanie puzzli na czas, rozwiązywanie krzyżówek i malowanie obrazków o tematyce patriotycznej. Po zabawie przyszedł czas na rozdanie przez panią prowadzącą nagród książkowych dla najbardziej aktywnych dzieci. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a dzieci otrzymały chorągiewki, podziękowały serdecznie Pani Monice i powróciły do szkoły.

Uważam, że spotkanie to przyniosło dzieciom dużo radości, dało możliwość pogłębienia swojej wiedzy, a przede wszystkim uświadomiło im, że należą do wspólnoty ludzi zwanej Ojczyzną. Składam serdeczne podziękowania pani Monice Sawickiej za to, że potrafiła w miły i przystępny sposób przekazać dzieciom swoją wiedzę na temat Polski i patriotyzmu. Dziękuję nauczycielom za utrzymanie porządku oraz miłą atmosferę, a także uczniom z kl. IV i V za zaangażowanie i liczny udział w warsztatach.

Warsztaty plastyczno-edukacyjne, które odbyły się w Haczowie oraz we Wzdowie odbyły się pn. „Moja książka marzeń”. We Wzdowie w warsztatach uczestniczyła młodzież z klasy piątej pod opieką nauczycieli. W Haczowie uczestniczyła klasa VII również pod opieką nauczycieli. Warsztaty uczą pracy zespołowej, ćwiczą wyobraźnię, edukują poprzez poznawanie historii sławnych ludzi, którzy osiągnęli swoje cele, inspirują do nowych wyzwań, rozwijają zdolności manualne oraz kreatywność.

Zaprosiliśmy Panią Monikę, ponieważ jej forma pracy, doskonale wpisuje się w ogólnopolską akcję „PorozmawiajMY! Proszę”, do której zakwalifikowała się również biblioteka w Haczowie. Jednym z kilku zadań wynikających z regulaminu projektu jest zaproszenie do rozmów na tematy aktualne, ważne i ciekawe, promowanie kultury wypowiedzi i otwartości na dialog, pomimo możliwych różnic, wprowadzenie nowych, ciekawych form pracy z książką. Z przyjemnością informujemy, że z województwa podkarpackiego do tejże akcji, zakwalifikowały się tylko 4 biblioteki: Haczów, Lubaczów Nowa Dęba i Oleszyce.

Wszyscy uczniowie, uczestniczący w warsztatach wykazali duże zainteresowanie tematem spotkań, chociaż nie ukrywamy, że stworzenie „Książki marzeń” było dla niektórych nie lada wyzwaniem. Pani Monika pogratulowała wszystkim inwencji twórczej, zaangażowania, kultury i otwartości na prowadzenie dialogu. Byliśmy wszyscy szczerze wzruszeni ich postawą.

Dziękujemy dyrektorom szkół zaangażowanym we współpracę z bibliotekami na terenie naszej gminy, a szczególnie nauczycielom i wychowawcom, którzy zawsze chętnie uczestniczą we wszystkich akcjach i wkładają dużo serca w wychowanie przyszłych pokoleń w „Naszych Małych Ojczyznach”.

Gratulujemy i serdecznie dziękujemy.

Dyrektor GBP w Haczowie
wraz z zespołem pracowników