Ferie zimowe 2019/2020 przebiegały w aurze iście wiosennej, dlatego Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie przygotował dla uczniów szkół zajęcia zwiększające ofertę spędzania wolnego czasu. Z racji generalnego remontu, trwającego obecnie w budynku GOKiW, mini zimowisko pn. „Kulturalne ferie 2020” odbyło się w Domu Strażaka w Haczowie.

W poniedziałek, 20 stycznia, pierwszego dnia dla dzieci przygotowane zostało kino, w którym można było obejrzeć dwa filmy powstałe w 2019 roku – „Toy Story 4” oraz „Król lew”. Seanse filmowe cieszyły się dużym powodzeniem, pojawiło się na nich około 40 dzieci, które z wielką przyjemnością obejrzały kinowe animowane produkcje na większym ekranie.


We wtorek, 21 stycznia, do Haczowa zawitali aktorzy Krakowskiego Biura Promocji Kultury, którzy przygotowali dla dzieci znakomite przedstawienie teatralny pn. „Dusza lasu”. Spektakl miał formę wesołej, interaktywnej zabawy z dziecięcą publicznością. Były konkursy, piosenki, mnóstwo humoru, barwne kostiumy i piękna scenografia. Autorskie przedstawienie zawierało elementy edukacyjno-profilaktyczne dotyczące niebezpieczeństwa uzależnień a także związane z ekologią: co to jest niska emisja i smog, jakie niosą ze sobą zagrożenia i jak im zapobiegać, a także jak ważna jest segregacja odpadów i dbałość o ekosystem. W widowisku, z wielką uwagą i olbrzymią przyjemnością uczestniczyło kilkadziesiąt dzieci. Po spektaklu, w Domu Strażaka pojawił się funkcjonariusz policji Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego
z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie sierż. szt. Tomasz Hałka, który przeprowadził dla dzieci pogadankę, pn. „Dbam o swoje bezpieczeństwo”. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, jak bezpiecznie przemieszczać się samochodem, jak działają służby ratunkowe a także jakie niebezpieczeństwa czyhają na młodych ludzi w przestrzeni internetowej.


Środa, 22 stycznia, była dniem zajęć plastycznych i gier planszowych. Dla dzieci przygotowane zostały bardzo ciekawe atrakcje, mnóstwo kolorowych akcesoriów i materiałów plastycznych. Uczestnicy zimowiska, podczas zajęć prowadzonych przez Panią Renatę Czerwińską wykonywały prace plastyczne dla dziadków, rysunki, wycinanki i realizowały wiele kreatywnych pomysłów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też rozgrywki gier planszowych, które przygotował Krzysztof Błaż. Współzawodnictwo i rywalizacja w grach bez prądu dała dzieciakom mnóstwo zabawy i frajdy. W ostatnim dniu mini zimowiska udział wzięło ponad 40 dzieci.


„Kulturalne ferie 2020” okazały się świetnym pomysłem i strzałem w dziesiątkę. Organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie zajęcia pozwoliły dzieciom wyjść z domu i wziąć udział w bardzo ciekawym programie na feriach.

Zorganizowanie zajęć możliwe było dzięki wsparciu finansowemu ze środków gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.

Maria Rygiel
Dyrektor GOKiW w Haczowie
Zdjęcia: Archiwum GOKiW