Szanowni mieszkańcy Gminy Haczów,

 

Z ogromną radością informujemy wszystkich Państwa, że siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie została przeniesiona do nowego budynku. Książnica Haczowska, bo tak należy określić bogaty i sukcesywnie uzupełniany księgozbiór biblioteki zyskała nowe, nowoczesne i przestrzenne pomieszczenia dzięki realizacji projektu pod nazwą „Rewitalizacja Dworu w Haczowie”. Zostały wykonane ciężkie i misterne prace budowlane w zabytkowym XVII w. Dworze. Wykonano roboty budowlane, instalacyjne, w tym instalacje wod-kan oraz konserwatorsko – restauratorskie w najstarszej części dworu, gdzie została pięknie i profesjonalnie odtworzona zabytkowa polichromia.
 

Książnica jest miejscem, w którym z ogromną pieczołowitością przechowuje się zgromadzony księgozbiór, czyli materiały biblioteczne obejmujące wydawnictwa nieperiodyczne (książki i broszury) i wydawnictwa periodyczne (gazety i czasopisma) polskie i zagraniczne. W obecnym czasie książki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno te w tradycyjnej formie papierowej, ale również ebooki (książka, publikacja elektroniczna), audiobooki (książka mówiona), synchrobooki, czyli książki, które można słuchać i czytać na przemian. Piszemy o tym dlatego, że w bibliotece w Haczowie również można skorzystać z zasobów biblioteki cyfrowej, ponieważ wykupiliśmy roczny dostęp do platformy Legimi.
 

Wbrew temu, co podają media publiczne powołujące się szacunkowe dane statystyczne wykazujące spadek czytelnictwa w Polsce, my z ogromną radością i pełną satysfakcją podajemy do ogólnej wiadomości Państwa informację, że w roku 2021 Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie wraz z filiami odnotowała 28 514 odwiedzin i 43 084 wypożyczeń oraz udzieliła 917 informacji, stosując przy tym zalecane obostrzenia sanitarne. Myślę, że warto było poświęć czas osobom, które z ogromną przyjemnością przychodzą do Biblioteki, czytają książki, biorą udział w dyskusji, spotkaniach autorskich i to właśnie dla nich i dzięki nim z taką przyjemnością dzielimy się z Państwem dobrymi wiadomościami na temat czytelnictwa w Gminie Haczów. Dziękujemy wszystkim, którzy pragną kontynuować i upowszechniać czytelnictwo, piśmiennictwo w swoich środowiskach lokalnych. Dziękujemy naszym czytelnikom i wszystkim mieszkańcom gminy za to, że chcą kultywować szczytne idee, promować dzieła wybitnych twórców i pisarzy, a tym samym zachować cenne wartości, utrwalić tożsamość narodową, ocalić tradycje lokalne i z pełną odpowiedzialnością przekazywać je następnemu pokoleniu Polaków.
 

Prezentujemy kilka zdjęć oddających piękno odremontowanego DWORU oraz zamieszczamy kilka cytatów o książce i czytaniu, aby zaprosić wszystkich Państwa do odwiedzania NOWEJ BIBLIOTEKI w Haczowie.
 


Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

– Cyceron


W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych.”

– Maria Konopnicka


Czytajmy i uczmy się, chciejmy tylko, a będziemy wolnymi.

– Tadeusz Kościuszko


 

Wandzia
 

Zamiast kwiatków, zamiast wstążki
Kupowała Wandzia książki;
Ale żadnej nie czytała:
Ot, tak tylko, byle miała.
Na to matka jej powiada:
„Książka w szafie nic nie nada.
Pszczółka z kwiatów miodek chwyta;
Kto ma książkę, niechaj czyta”

Stanisław Jachowicz

 
Do Młodych Czytelników
 

Słuchajcie, urwipołcie, brzdące, basałyki,
Z których każdy z majtasów zbyt krótkich wyrasta.
Dosyć cukrów i słodyczy, precz wszystkie pierniki,
Pod choinką ma tylko książka być i basta. (…)

Kornel Makuszyński

 


Szanowni Państwo nowa Biblioteka posiada dużą i jasną czytelnię, w której można przeczytać następujące czasopisma:

 • Pani moda i uroda
 • Pani domu porady i inspiracje
 • Mówią wieki i historia
 • Do Rzeczy Historia
 • Newsweek Psychologia
 • Mój Piękny Ogród
 • Poradnik Domowy moda i uroda
 • 100 Rad moda i uroda
 • Znad Willi kultura i sztuka
 • Kumpel Uroda I Medycyna zdrowie i uroda
 • Przyjaciółka porady i inspiracje
 • Babcine Recepty zdrowie i uroda
 • Ludzie I Wiara religia
 • Poradnik Bibliotekarza
   

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w HACZOWIE

 

    Godziny otwarcia    
    Pn. 7.30 18.00
Wt. 7.30 18.00
Śr. 7.30 18.00
Czw. 7.30 18.00
Pt. 7.30 18.00

 

oraz w każdą ostatnią sobotę miesiąca od 7.00 do 15.00
 

ZAPRASZAMY !