WAKACJE 2021

 

Półkolonia letnia dla dzieci z rodzin rolniczych zorganizowana została przez Związek Młodzieży Wiejskiej w Warszawie, a zrealizowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie.
36 dzieci w wieku od 6 do 16 lat z terenu Gminy Haczów i sąsiednich miejscowości przebywało przez 10 dni od 9 do 18 sierpnia 2021r. w Haczowie.
 

W ramach programu kulturalno-oświatowego przygotowanego przez kierownika i wychowawców dzieci miały możliwość korzystania z różnorodnych zajęć. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe, wychowawcami poszczególnych grup byli: Justyna Terlecka, Renata Czerwińska i Krzysztof Błaż. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszelkiego rodzaju zajęcia sportowo rekreacyjne, sprawnościowe na stadionie ORLIK i placu zabaw, siatkówka plażowa , zabawy na świeżym powietrzu w parku.
 

W programie były też ciekawe propozycje zajęć plastycznych, gry planszowe bez prądu, projekcje filmów. Różnorodność zajęć wyraźnie integrowała grupę. Dzieci podczas półkolonii otrzymywały drugie śniadanie i obiady przygotowywane przez firmę cateringową.
 

Ważnym punktem programu kulturalno-oświatowego były wycieczki krajoznawcze.
 

Zaraz w drugim dniu dzieci wyjechały do Parku Linowego w Krośnie, gdzie każdy uczestnik przeszedł wyznaczoną trasę z uwzględnieniem stopnia trudności odpowiedniego do wieku i wzrostu dzieci (trasa żółta, zielona i niebieska).
W Parku Wodnym w Lesku podczas dwugodzinnego pobytu w basenach dzieci korzystały z wszelkich atrakcji w wodzie pod opieką wychowawców i ratowników.
Kolejna wycieczką był wyjazd do Iwonicza Zdroju, w programie zwiedzanie miejscowości uzdrowiskowej oraz seans w Jaskini Solnej.
Pod koniec Półkolonii dzieci uczestniczyły w wycieczce krajoznawczej do Majdanu głównym jej punktem była wspaniała dwugodzinna przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową do Balnicy.
 

W trakcie półkolonii w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki uzależnień odbyły się:

Prelekcja na temat profilaktyki zdrowotnej - spotkanie z lekarzem rodzinnym Jakubem Frydrychem na temat higieny osobistej, profilaktyki uzależnień, zagrożenia
w związku z pandemią Covid – 19, omówienie wytycznych sanitarnych.

Pogadanka nt. zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia pt ”Czy wiemy co jemy”, omówienie składników odżywczych , które są niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka, uzależnień żywieniowych – spotkanie z dr inż. Bernadettą Bienią.

Bardzo pouczające było spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie. Młodsza grupa wzięła udział w spotkaniu nt. bezpieczeństwa podczas wakacji i zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. starsza grupa z uwagą wysłuchała prelekcji na temat niebezpieczeństw wynikających z kontaktu z używkami prawnych, odpowiedzialności za wykroczenia i przestępstwa , konsekwencji dla zdrowia i życia młodego człowieka.
 

Młodsze dzieci podczas półkolonii wykonały prace na Konkurs plastyczny pn „Zdrowe i bezpieczne wakacje” przeprowadzony przez SANEPID Brzozów.
 

W ostatnim dniu Półkolonii niespodzianką było Dzieciakowe Music Show z Basią i Waldemarem pełne muzycznych gier i konkursów z nagrodami, animacji, mega bańki mydlane malowanie buzi i rączek, brokatowe tatuaże kolorowe warkoczyki, balonikowe figle – migle. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę o wakacjach, której nauczyły się podczas warsztatów muzycznych poprowadzonych przez Waldemara Wywrockiego.
Składam gorące podziękowania za wszelką pomoc w zorganizowaniu letniego wypoczynku dla dzieci. Podziękowania kieruję do Pana Stanisława Jakiela- Wójta Gminy Haczów za zorganizowanie dojazdu dzieci z odległych miejscowości naszej Gminy.
 

Dziękuję Wychowawcom Justynie Terleckiej, Renacie Czerwińskiej , Krzysztofowi Błażowi , oraz Grzegorzowi Taszowi i Katarzynie Szmyd.
Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania tego trudnego, ale przyjemnego i pożytecznego wydarzenia.
 

Półkolonia współfinansowana została ze środków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z budżetu Gminy Haczów, Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku
w Haczowie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Haczowie.
 

Maria Rygiel
Dyr. GOKiW w Haczowie

zdjęcia - archiwum GOKiW