Mszą świętą w intencji rodaków, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz o dar beatyfikacji sługi Bożego ks. Marcina Tomaki rozpoczęły się w Haczowie Gminne Obchody Święta Niepodległości. Mszę i całość uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta „Hejnał” dyrygowana gościnnie przez Andrzeja Krauza. Po mszy św. wszyscy uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi i Orkiestrą Dętą przemaszerowali ulicami Haczowa. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami: Sługi Bożego Księdza Marcina Tomaki, w miejscu pamięci dla uhonorowania Haczowiaków zamordowanych w Miednoje w 1940 roku oraz poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej. Wiązanki oraz znicze złożyli: Wójt Gminy Haczów Stanisław Jakiel wraz z Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trześniowie Joanną Kaczor oraz Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Trześniowie dh Krzysztofem Hędrzakiem, Przewodniczący Rady Gminy Haczów Piotr Tasz z delegacją radnych, w imieniu Posła na Sejm RP Piotra Uruskiego kwiaty złożył Wiceprzewodniczący Rady Gminy Haczów Andrzej Błaż, w imieniu Posła na Sejm RP Adama Śnieżka kwiaty złożył radny Rady Gminy Haczów Zbigniew Sieniawski, delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego i radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, Koło Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z Jasionowa, delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Haczowie oraz Drużyna Harcerska „Płomyki” z Haczowa.

Przed złożeniem kwiatów przy Pomniku Poległych odbyło się uroczyste podniesienie na maszt flagi państwowej. Maszt i flaga zostały zakupione w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ma na celu godne upamiętnienie zwycięstwa Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką z Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Przy dźwiękach Hymnu Polski odegranego przez Orkiestrę Dętą flagą podnieśli członkowie pocztu flagowego z OSP Trześniów.

Następnie pochód z pocztami sztandarowymi, wszystkimi delegacjami i mieszkańcami Gminy Haczów udał się do Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie, gdzie odbyła się część artystyczna, którą rozpoczął Wójt Gminy wygłaszając przemówienie związane z rocznicą Odzyskania Niepodległości oraz podniesieniem flagi. Na scenie wystąpiła grupa mażoretek ARIA, działająca przy GOKiW w Haczowie, prowadzona przez instruktor Paulinę Baran. W akademii przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Trześniowie pod przewodnictwem Małgorzaty Knurek uczniowie bardzo obrazowo przedstawili sąd nad Polską, jej rozbiór oraz odzyskanie Niepodległości. Na koniec uczestnicy obchodów mogli wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu Orkiestry Dętej „Hejnał”.