Dnia 10 grudnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem spotkałyśmy się z ulubionym pisarzem hiszpańskim i jego niedawno wydaną powieścią historyczną, zatytułowaną Malarz dusz. Ildefonso Falcones, bo o nim tutaj mowa jest powszechnie znanym i cenionym, współcześnie tworzącym pisarzem hiszpańskim. Falcones mieszka, tworzy i pracuje w Barcelonie. Z wykształcenia prawnik z zamiłowania pisarz. Swoją debiutancką powieść Katedra w Barcelonie, pisał kilka lat, wnikliwie studiując historię własnego kraju. Ta debiutancka powieść z 2007 roku, napisana z epickim rozmachem, nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie. Została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków obcych, a sam Falcnes został laureatem takich nagród jak: Premio Giovanni Boccaccio, Prix Fulbert de Chartres oraz Premio Euskadi de Plata.
Nasi czytelnicy znają również doskonale pozostałe powieści pisarza i za każdym razem są tak samo zachwyceni i zauroczeni jego kunsztem pisarskim. Gdzie kryje się tajemnica? Może dlatego, że za każdym razem czytelnicy otrzymują sporą dawkę wiadomości historycznych, dogłębny opis sytuacji społecznych, politycznych i światopoglądowych, wplecionych w burzliwe losy bohaterów?
Falcones często stosuje narrację trzecioosobową, widzianą z perspektywy kilku bohaterów jednocześnie, ale nakierowaną na konkretnego bohatera, wokół którego toczy się akcja. Tym, za co szczególnie cenimy twórczość Ildefonsa Falconesa, jest sposób kreowania postaci. W człowieku zbuntowanym, zniewolonym, często pozostawionym na zatracenie potrafi wyzwolić dobro i chęć do walki z przeciwnościami losu. Zawsze zwycięża dobro i miłość. Akcja powieści Malarz dusz rozgrywa się w Barcelonie w 1901 roku. Dalmau Sala, główny bohater powieści, to niezwykle uzdolniony malarz pochodzący z rodziny anarchistów, czynnie uczestniczących w ówczesnym ruchu robotniczym. Dzięki niezwykłym zdolnościom znajduje zatrudnienie w pracowni ceramiki don Manuela Bello, jego mentora i obrońcy wiary katolickiej. Życie towarzyskie, w którym chlebodawca pozwala mu się obracać, oszałamia go dobrobytem tak różnym od znanego mu świata niesprawiedliwości i nierówności społecznej. Balansuje wówczas na granicy dwóch światów. Barwny świat artystyczny miesza się z szarą prozą dnia codziennego. Jego zapracowana matka, z jednej strony nie godzi się z niesprawiedliwością, popiera anarchistów, a z drugiej cieszy się, że jej zdolny syn korzysta z dobrodziejstwa swego protektora, przedstawiciela miejscowej burżuazji. Dalmau to prawdziwy malarz dusz, w swoich pracach odkrywa i zawiera wszystko to, co skrywa głęboko w sercu i w duszy. Jego prace są nasycone różnorodnymi emocjami: radością, smutkiem, miłością i rozpaczą, kiedy zostaje niesłusznie posądzony o złe intencje. Umysł artysty dręczy gorączka niespełnionych marzeń, lecz w tym odmęcie przemian społecznych i artystycznych zwycięża jego czysta dusza. Czy odnajdzie szczęście w miłości, jak potoczy się jego kariera?
Grażyna Serafin