10 października mieszkańcy Haczowa i okolic mieli możliwość wzięcia udziału w przepięknych koncertach, które odbyły się w ramach Festiwalu Rezonanse, organizowanego przez zespół Fundacji inCanto.

Przez cały weekend odbywały się wydarzenia skupiające się wokół tradycji Podkarpacia, Polski i Europy: koncerty muzyki sakralnej – dawnej i tradycyjnej, spotkania z artystami oraz wspólne odkrywanie zabytków. Koncerty odbywały się w Cerkwi w Czerteżu oraz w Kościołach zabytkowych w Bliznem i w Haczowie.

W Haczowie swoim wykonaniem zachwycili nas członkowie zespołu polsko-słowackiego Le Nuove Musiche, wykonujący muzykę dawną na historycznych instrumentach. Mogliśmy usłyszeć Hildę Gulyas w głosie solowym, Jana Kruźliaka na skrzypcach barokowych, Mateusza Kowalskiego na violi da gamba, Justynę Grabowską na wirginale, czy Jakuba Mitrika na chitarrone. Podczas drugiego koncertu wystąpili Marius Peterson - Estończyk, aktor, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej, Bartosz Izbicki - doktor nauk humanistycznych, organista w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie, założyciel Bractwa Śpiewaczego oraz zespołu wokalnego JERYCHO i Paweł Szczyciński - śpiewak tradycyjny, członek w zespołu Bornus Consort, JERYCHO i Scholi Teatru Węgajty. To wyjątkowe trio w ramach koncertu, ułożonego jako cykl mszalny, zaprezentowało repertuar polskich hymnów z Missa de Angelis oraz estońskich pieśni nabożnych.
 

Według organizatorów „Rezonanse to festiwal, który powstał po to, by te wyjątkowe przykłady naszej unikalnej, rodzimej architektury znów napełnić życiem i brzmieniem – by "rezonowały" dźwiękiem muzyki oraz swoim własnym pięknem, które chcemy wraz z festiwalową publicznością z roku na rok poznawać bliżej”.