Komnaty tajemnic – edukacja ekologiczna przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Haczowie z filią w Trześniowie

Celem edukacji ekologicznej w przedszkolu jest kształtowanie wśród dzieci właściwych relacji ze środowiskiem oraz świadomości na temat ochrony zasobów. Jest to niezbędne do świadomego i aktywnego uczestniczenia dzieci w ochronie przyrody oraz w umiejętnym kształtowaniu i korzystaniu z różnych dóbr i pożytków, które dostarcza nam otaczająca przyroda.
 

W naszych przedszkolach w Haczowie i w Trześniowie w ramach zajęć ekologicznych 26 października 2021 r. sale w przedszkolu w Trześniowie, a 27 października w Haczowie zamieniły się w „Komnaty tajemnic”. W każdej komnacie dzieci rozwijały swoje zainteresowania ekologiczne w trakcie różnorodnych zajęć, zabaw i aktywności. Grupy odwiedziły każdą z komat, aby poznać jaką tajemnicę kryje każda z nich.
 

W przedszkolu w Trześniowie w „Komnacie Eko-bajka” pani Dorota Frydrych zapoznała dzieci z bohaterami bajki pt: „W Krasnolandii” – Krasnoludkami, które mieszkały w pięknym parku i umiały dbać o swoje środowisko. Utrwaliły wiadomości na temat segregacji śmieci, a na zakończenie bawiły się przy piosence „My jesteśmy krasnoludki”.
 
W „Komnacie Eko-las” przedszkolaki utrwalały wiadomości dotyczące wpływu czynników środowiskowych na życie lasu i zagrożeń spowodowanych przez człowieka (zaśmiecanie lasu, zatruwanie powietrza, pożary, niekontrolowany wyrąb lasu). Następnie razem z panią Bożeną Rymarowicz wykonały makietę lasu z materiałów recyklingowych. Na zakończenie dzieci bawiły się w zabawę „Ptaki w lesie”.
 

Jak wykorzystać gazetę do tańca? – przedszkolaki przekonały się o tym podczas zajęć muzyczno – ruchowych w ostatniej „Komnacie Eko-piosenki”, tańcząc do utworu „Clap, clap song” razem z panią Joanna Wójcik. Ponadto, zabawie w tej krainie przewodziła piosenka „Wszystko w naszych rękach”. Dzieci szybko nauczyły się jej refrenu, wspólnie śpiewały i tańczyły, obrazując ruchem treść piosenki.
 
Następnego dnia w przedszkolu w Haczowie w pierwszej komnacie pani Marzeny Ziemiańskiej przedszkolaki przebrane w leśne skrzaty, przy pomocy kolorowych miotełek, z uśmiechem na twarzach sprzątały las, śpiewając piosenkę „Duszki leśne”.
 

W kolejnej komnacie pani Marty Boczar odwiedzające dzieci zamieniały się w leśne zwierzęta, które spacerowały leśnymi ścieżkami, na których znajdowały się różne materiały przyrodnicze: szyszki, kasztany, gałązki. Zajęcia sensoryczne dostarczyły dzieciom wiele radości i dobrej zabawy.
 

W ostatniej komnacie pani Anety Gruszki każde dziecko miało okazję poczuć się prawdziwym artystą malarzem. Przy dźwiękach relaksującej muzyki oraz odgłosów lasu dzieci malowały farbami na „płótnach” z folii spożywczej „Jesienny las”. Przedszkolaki z dużym przejęciem zabrały się do pracy i już po chwili widoczne były piękne kolorowe drzewa, zwierzęta, grzyby.
 

Wszystkim przedszkolakom bardzo podobał się dzień w przedszkolu. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w ich pamięci.
 

Aneta Gruszka