KULTURALNE WAKACJE 2023

W dniach 24 – 26 lipca 2023 Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie zorganizował zajęcia wakacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Haczów. Na pierwszy dzień wypoczynku zaplanowane zostały zajęcia ruchowo-taneczne i zabawy z animatorem, gry planszowe, zajęcia plastyczne oraz seanse filmowe. To był dzień pełen wrażeń, ruchu, rozgrywek, rywalizacji, emocji i świetnej zabawy. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki ruchowej, następnie dzieci wzięły udział w rywalizacji sportowej, mierząc się w darcie i strzelaniu z łuku.
Następnie dzieci uczestniczyły w zespołowej grze terenowej w parku, szukając ukrytych przedmiotów. Zawodnicy wykonali własnoręcznie mapy dla swoich przeciwników, na terenie parku ukryli „skarby” a następnie musieli nawzajem te skarby znaleźć.

Część uczestników wybrało zajęcia plastyczne, w trakcie których wykonali przepiękne, kolorowe ptaki, które zdobić będą drzewa w parku.

Na koniec, dzieci usiadły do gier planszowych, które, jak się okazało wygenerowały nie mniej emocji niż wcześniejsza rywalizacja sportowa. Zabawa była tak dobra, że zabrakło czasu na seans filmowy, jednak dla dzieci nie stanowiło to żadnego problemu.

Podczas drugiego dnia zajęć wakacyjnych gościliśmy animatorów z Mini Brain Academy z Rzeszowa , którzy odwiedzili nas z manualnymi grami wielkoformatowymi. Zabawa była przednia: dzieci ćwiczyły zręczność, koncentrację, refleks, szybkość, pamięć, umiejętność skupienia uwagi. Słowem – trenowały swoje mózgi. Oprócz działań indywidualnych, uczestnicy zajęć brali udział w wielu konkurencjach, w rywalizacji drużynowej.

Gry wielkoformatowe są fantastyczną alternatywą dla gier planszowych i gier komputerowych. Dały nam one dzieciom masę frajdy i ani na chwilę nie pozwoliły się nudzić.

Trzeci, ostatni dzień wakacyjnych zajęć dla dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie stał pod znakiem rywalizacji e-sportowej. Uczestnicy zajęć wzięli udział w turnieju w grę FIFA na konsolach Play Station.

Do rozgrywek przystąpiło 18 zawodników, zmotywowanych do walki o zwycięstwo. Rywalizacja, od samego początku była niezwykle zacięta. Zawodnicy grali tzw. „systemem brazylijskim”, czyli do dopiero druga porażka eliminowała z turnieju, natomiast pierwsza nie wykluczała walki o pierwsze miejsce.

Rozgrywki dostarczyły wszystkim sporo emocji, zarówno tych pozytywnych – euforii po zwycięstwach, jak negatywnych – złości i rozczarowania po porażkach (te negatywne nie trwały jednak długo). Widać było jednak olbrzymią pasję i zaangażowanie w grę. Umiejętności niektórych zawodników budziły zachwyt a ręce po ich zagraniach same składały się do oklasków.

Współzawodnictwo wyłoniło najlepszą trójkę zawodników. Trzecie miejsce zajął Jakub Niepokój z SP w Haczowie, drugie miejsce po zaciętym meczu finałowym przypadło Igorowi Lubasowi z SP w Haczowie, a zwycięzcą turnieju został Filip Rygiel ze Szkoły Podstawowej w Trześniowie. Zwycięzca za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał pamiątkowy puchar.

Równocześnie z turniejem, w ostatnim dniu zajęć wakacyjnych w GOKiW odbywały się zajęcia plastyczne pod okiem Pani Renaty Czerwińskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za skorzystanie z oferty kulturalnej i udział w wypoczynku zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie, gratulujemy zwycięzcom rozgrywek i życzymy wszystkim dzieciom wielu atrakcji ale przede wszystkim bezpieczeństwa na dalszą część wakacji.

Krzysztof Błaż
Koordynator ds. Kultury
Zdjęcia: archiwum GOKiW