Lato w Haczowie 2022

 

Niedziela 3 lipca była dniem pełnym emocji i atrakcji kulturalnych. Już od rana trwała rywalizacja sportowa w IV Biegu Lotnej. Na stadionie odbywały się biegi dla dzieci. Stamtąd również wystartowały biegi dla dorosłych, w których zawodnicy konkurowali w trzech dyscyplinach: biegu na 6 km, marszu Nordic Walking oraz biegu głównym na dystansie 13 km. Meta wyścigów umiejscowiona była w parku przy GOKiW w Haczowie, gdzie na uczestników biegu i mieszkańców Gminy Haczów czekały kolejne propozycje. Wczesnym popołudniem rozpoczęła się impreza plenerowa „Lato w Haczowie”, która powróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Na najmłodszych uczestników imprezy czekały animacje (gry, tańce, konkursy, bańki mydlane, zabawy z chustą, konkurencje sportowe, zabawy z liną, tory przeszkód itd.), szczudlarz modelujący baloniki dla wszystkich dziaciaków oraz pokaz ogromnych baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też malowanie twarzy, plecenie kolorowych warkoczyków i tworzenie brokatowych tatuaży. Dzieci mogły również skorzystać z dmuchanych atrakcji: zjeżdżalni, zamków, placów zabaw i torów przeszkód. Dla uczestników imprezy dostępna była bogato zaopatrzona gastronomia z daniami gorącymi, fast foodami, przekąskami dla dzieci, zimnymi i gorącymi napojami.
 

Część artystyczna rozpoczęła się solowym występem Emilii Winiarskiej. Emilka ma 14 lat. Jest absolwentką Ogniska Muzycznego, działającego przy GOKiW w Haczowie, gdzie uczyła się gry na keyboardzie i gitarze klasycznej. W tym roku ukończyła I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie, ucząc się gry na fortepianie. Od września będzie kontynuować naukę na tym samym instrumencie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia. Emilia zagrała i zaśpiewała dwa utwory z repertuaru Sanah: "Szary świat" i "Ostatnia nadzieja". A na deser wykonała, wszystkim znany przebój zespołu Lady Punk pt. "Zawsze tam, gdzie ty".
 

Następnie zgromadzonej publiczności zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Pod batutą Szymona Kielara wystąpiła Orkiestra Dęta „Hejnał, przedstawiając bogaty i zróżnicowany repertuar utworów rozrywkowych. W towarzystwie Orkiestry, po raz pierwszy do muzyki na żywo, zatańczyła grupa mażoretek ARIA prowadzona przez instruktor Paulinę Baran.
Zespół funkcjonuje dopiero pół roku, a w tym czasie już wzniósł się na poziom pozwalający na udział w ogólnopolskich przeglądach i konkursach. Wspólny występ Orkiestry i grupy mażoretek bardzo przypadł do gustu licznie zgromadzonej publiczności.
 

W dalszej części imprezy na scenie zawitała Oliwia Konieczna z Jasionowa. Oliwia ma lat 14. Jest absolwentką prywatnej szkoły muzycznej w Starej Wsi na instrumencie gitara. Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali wokalnych. Na swoim koncie posiada własny singiel a kolejny ukaże się już niebawem. Swoją naukę śpiewu kształci u wielu instruktorów m. in. Marleny Szpak, Adama Czapli i Aleksandry Telesz. Odbywała konsultacje wokalne u samej Elżbiety Zapendowskiej. Niewątpliwy talent wokalny zaprezentowała, wykonując utwory z repertuaru Krystiana Ochmana, Pink a także piosenkę pt. „Chodź, pomaluj mój świat” autorstwa zespołu 2 plus 1.
 

Tłumy ludzi gromadzące się pod sceną zwiastowały zbliżający się i oczekiwany przez wszystkich koncert gwiazdy wieczoru. Zespół ENEJ, bo o nich mowa wyszedł na scenę z olbrzymią energią, porywając liczną publiczność do świetnej zabawy. Można było usłyszeć największe hity, znane z rozgłośni radiowych a także nowe, premierowe utwory, jak chociażby najnowszy singiel „Nocy i dnie”. Gromkie brawa i wielka wrzawa, zgotowane przez publikę, nie pozwoliły zespołowi Enej opuścić Haczowa bez bisów. Po zakończeniu koncertu muzycy bardzo chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy.
 

Imprezę kontynuował DJ SANCHEZ, bawiąc niestrudzoną publikę mieszanką popularnych utworów i dawnych hitów w nowych aranżacjach. Młodzi ludzie bawili się pod sceną do godziny 1 w nocy, po czym bezpiecznie rozeszli się do domów.
 

Organizatorami tegorocznej edycji „Lata w Haczowie” była Gmina Haczów i Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Patronat honorowy, zarówno nad Biegiem Lotnej, jak i Latem w Haczowie objął Wójt Gminy Haczów Stanisław Jakiel.
 

Maria Rygiel
Dyrektor GOKiW w Haczowie
Zdjęcia: archiwum GOKiW