Terapia przez czytanie – odwiedziny w WTZ w Haczowie

Biblioterapia, czyli terapia przez czytanie to ciekawy obszar, który może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości zarówno fizycznych jak i psychicznych. Czytanie może być niezwykle inspirujące i satysfakcjonujące dla wszystkich, niezależnie czy są pełnosprawni, czy nie. Przekonaliśmy się o tym pod koniec kwietnia podczas odwiedzin w haczowskim PSONI-Koło.

Na zaproszenie kierownika Pawła Borowicza, w ramach współpracy nawiązanej już kilka lat wcześniej, tym razem to my odwiedziliśmy podopiecznych w ich placówce. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat jak powstaje książka, jaka jest jej droga od autora do czytelnika. Wspólnie ustaliliśmy jak trzeba obchodzić się z książkami, żeby mogły cieszyć nas długo swoją treścią i formą, a następnie przeczytaliśmy jedną z legend polskich pt. „Mosiężny dzwoneczek” oraz wesołe wierszyki, które bardzo nas rozbawiły. Podopieczni również chętnie czytali wybrane fragmenty tekstu, bawiąc się przy tym świetnie, ponieważ głośne czytanie znakomicie wpływa na nasz nastrój.

Dziękujemy za spotkanie pełne radości, uśmiechów i wrażeń. Czytanie tak wspaniałym słuchaczom było bardzo inspirujące i wzruszające. Dziękujemy przede wszystkim Panu kierownikowi, Pawłowi Borowiczowi za życzliwość i stałą współpracę z Biblioteką, który wielokrotnie podkreślał, że czytanie różnych gatunków literatury, czasem spotkanie z innymi ludźmi może nam dostarczyć nowych pomysłów i perspektyw.
Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Dyrektor Grażyna Serafin
Zofia Błaż
Anna Głąb