17 września 2022 roku w Jasionowie odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i napaści Sowieckiej Rosji na Polskę organizowane przez Wójta Gminy Haczów oraz Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Podkarpacki Oddział Wojewódzki im. Synów Ziemi Sanockiej w Jasionowie.
 

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jasionowie o godz. 14.00, po której zaproszeni goście udali się na plac przy Domu Ludowym. Po podniosłym wciągnięciu flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasionowie odbyło się powitanie gości i wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Salwa honorowa w wykonaniu Kompanii 35 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku dopełniła uroczystą atmosferę wydarzenia. Orkiestra Dęta uświetniła ceremonię odegraniem utworu okolicznościowego „Śpij Kolego” w wykonaniu trębacza, hymnu wojskowego oraz końcowego koncertu. Delegacje z Wójtem Gminy Haczów Stanisławem Jakielem oraz Radnymi Rady Gminy na czele udały się również na plac przy Szkole Podstawowej, gdzie złożyli kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym kpt. Mieczysława Szubę zamordowanego w Charkowie w 1940 roku. Na zakończenie uczniowie Szkoły Podstawowej w Jasionowie uczcili pamięć tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości, walczyli z Sowietami czy hitlerowcami. W przygotowanej prezentacji ukazano sylwetki żołnierzy – mieszkańców Jasionowa walczących podczas obydwu wojen światowych. Następnie uczniowie czytali fragmenty listów, zapisków oficerów, ofiar zbrodni katyńskiej. Narrację przeplatały wiersze oraz piosenki.
 

Podczas sobotniej uroczystości można było również obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez Żołnierzy Wojska Polskiego oraz sprzętu ratownictwa gaśniczego Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasionowie, a także skosztować grochówki wojskowej.