W dniu 12 maja w Gminnej Bibliotece w Haczowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze i pokaz strojów historycznych z udziałem Pani Gabrieli Glinianowicz.
 

Pani Gabriela przestawiła krótko swoją historię i zamiłowanie do szycia strojów szlacheckich. Krakowianka z urodzenia, została studentką archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam poznała Marcina z Sanoka, zakochanego w wiekach średnich, a zwłaszcza w starej broni. Był jednym z tych, którzy angażowali się mocno w raczkujące wówczas w Polsce rekonstrukcje historyczne. Tą pasją szybko zaraził Gabrysię. Pani Gabriela jest obecnie jest znanym i cenionym kostiumologiem historycznym o współpracą z którą zabiegają polscy, oraz zagraniczni pasjonaci, teatry, muzea i skanseny. To wielka radość i zaszczyt, że spotkaliśmy się osobiście z autorką setek historycznych strojów damskich i męskich. Współpracowała bowiem z Karpacką Troją w Trzcinicy koło Jasła, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (jej stroje zdobią silikonowe figury największych władców Polski), Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Muzeum Okręgowym w Bielsku Białej. Pani Gabriela tworzy także stroje dla teatrów i na potrzeby rekonstrukcji historycznych czy filmowych produkcji. Szyje również stroje dla Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są to stroje w jakich chodzili mieszkańcy miasteczka galicyjskiego.
 

Spotkanie było połączone z wykładem na temat historii, szycia, zdobienia, polskich i zagranicznych strojów szlacheckich z przełomu XVII i XIII wieku. Ponadto mieliśmy okazję obejrzeć przepiękne stroje, dodatki, zdobienia i wykończenia ubiorów. Dowiedzieliśmy się dużo szczegółów nie tylko na temat szycia i zdobienia strojów, ale także zwyczajów i sposobu ubierania i noszenia starodawnych ubiorów szlacheckich.
 

Dziękujemy uczestnikom spotkania za tak liczne przybycie i aktywny udział w spotkaniu.
 

Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania pod nazwą. „Haczów dla Niepodległej 2022- strzeżmy lokalnej tożsamości z wdzięczności do odzyskanej niepodległości.”
Dofinansowano ze środków Programu wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.