W niedzielę 26 marca odbyło się ostatnie Zebranie Wiejskie na terenie gminy Haczów, w Jasionowie. Zebranie prowadził Sołtys Wsi Lucjan Smoleń, a przybyli na nie, oprócz zainteresowanych mieszkańców, Wójt Gminy Stanisław Jakiel oraz Radni Rady Gminy Grzegorz Filak i Józef Kołodziej. Sołtys przedstawił zgromadzonym sprawozdanie dotyczące przeprowadzonych w miejscowości inwestycji w 2022 roku oraz plany na rok bieżący.
Remonty i inwestycje przeprowadzone w roku ubiegłym i poprawiające jakość oraz bezpieczeństwo życia mieszkańców Jasionowa, to przede wszystkim:
Na rok bieżący zaplanowano:
Po złożeniu sprawozdania przez Sołtysa Wsi głos zabrał Wójt Gminy uzupełniając wypowiedz dotyczącą inwestycji i przedstawiając zebranym informacje o pracy samorządu w ubiegłym roku. Wśród informacji dotyczących pracy Rady Gminy, podejmowanych uchwał, dochodów i wydatków gminy, zagadnień związanych z ochroną środowiska, oświatą czy pomocą społeczną znalazły się te dotyczące instytucje kultury, które prezentujemy poniżej.
w 2022 przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 i otrzymała dofinansowanie, które przeznaczono na zakup nowości wydawniczych we wszystkich bibliotekach na terenie gminy Haczów. Ponadto w ramach tego programu zakupiono 10 kodów dostępu do Aplikacji LEGIMI, pozwalającej na czytanie książek bez limitu na komputerze, tablecie i telefonie. W ramach projektu zakupiono także książki z dużą literą dla osób niedowidzących do wszystkich bibliotek. Drugim ważnym projektem, który został zrealizowany w Gminnej Bibliotece, był projekt Niepodległa 2022, w ramach którego otrzymano dofinansowanie na realizację zadania pt. „Strzeżmy lokalnej tożsamości z wdzięczności dla odzyskanej niepodległości". W ramach zadania zorganizowano montaż-słowno muzyczny z okazji otwarcia nowej siedziby biblioteki w Haczowskim Dworze oraz wystawy historyczne, rękodzielnicze i literackie, kursy rękodzielnicze z zakresu nauki haftu haczowskiego i koronkarstwa metodą frywolitek, wystawę połączoną z warsztatami szycia i zdobienia strojów historycznych, lekcję historyczną na temat historii Rodu Urbańskich z podkreśleniem doniosłej roli Haczowian w powstaniu styczniowym i udziału mieszkańców Haczowa w walkach o odzyskanie niepodległości Polski, konkursy plastyczne takie jak: „Haczów dawniej i dziś" oraz „Zasłużony dla Haczowa". Jako podsumowanie zadania odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie znicza, wraz z Drużyną harcerską „Płomyki" z Haczowa, na grobie Urbańskich i pod pomnikiem bohaterów poległych w obu wojnach. Wydano również publikację w formie broszury podsumowującej zrealizowany projekt.
Wszystkie biblioteki realizowały projekt pt. „Mała książka Wielki człowiek", dzięki któremu otrzymaliśmy 50 darmowych wyprawek książkowych dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz 30 wyprawek w języku ukraińskim, które rozdaliśmy zainteresowanym osobom. Dzieci otrzymały także darmowe karty czytelnika, naklejki, dyplomy, zakładki i kolorowe przypinki z logiem projektu.
W 2022 roku w bibliotece kontynuowano prowadzenie kącika poetyckiego i spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Zorganizowano trzy spotkania autorskie z pisarzami: Edytą Świętek, Zofią Lisik i Jackiem Łapińskim oraz dwa wieczory muzyczne z udziałem Doroty Gierlach, która przygotowała prezentację multimedialną na temat muzyki polskiej z lat 30. 44. I 50. ubiegłego wieku i wykonała piosenki z repertuaru piosenkarzy i artystów tamtych lat. Nawiązano współpracę z PSONI-koło w Haczowie w celu prowadzenia zajęć z zakresu biblioterapii.
W bibliotece w Haczowie utworzono „Kącik malucha", który jest czynny od godziny 7.30 do godziny 18.00 od poniedziałku do piątku i w każdą ostatnią sobotę miesiąca. W kąciku zabawowym można znaleźć zabawki zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, bajeczki, kolorowanki, quizy, puzzle, klocki, pluszaki, maskotki. Zapraszamy rodziców do przychodzenia z dziećmi do czytania bajeczek i wspólnej zabawy w miłym i schludnym „kąciku malucha".
ukierunkowana jest na potrzeby kulturalne i rozrywkowe mieszkańców Haczowa i całej gminy. Oferta programowa jest bardzo zróżnicowana, by każdy zainteresowany znalazł w niej coś dla siebie.
Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku współpracuje z placówkami oświatowymi z terenu Gminy Haczów organizując przeglądy, konkursy, programy edukacyjne i spektakle teatralne. Prowadzi kursy, spotkania, zajęcia warsztatowe z zakresu rękodzieła artystycznego, w tym haftu, tkactwa, koronkarstwa. Promuje różnego rodzaju dziedziny sztuki poprzez wystawy i pokazy. Organizuje koncerty estradowe artystów profesjonalnych, zespołów amatorskich i ludowych oraz imprezy plenerowe.
Prowadzi współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami z terenu Gminy Haczów i powiatu brzozowskiego.
Dzieci i młodzież z terenu gminy uczęszczają na zajęcia kół zainteresowań:
• Ognisko Muzyczne: zajęcia indywidualne, prowadzona jest nauka gry na keyboardzie, fortepianie, klarnecie, saksofonie i gitarze
• Zajęcia ruchowo-taneczne z elementami tańca nowoczesnego prowadzone dla młodszych dzieci od „0” do IV klasy
• Nauka gry na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej
• Kółko Plastyczne - zajęcia plastyczne z podziałem na dwie grupy wiekowe
• Zajęcia taneczne dla dorosłych „Zumba”
• Zajęcia taneczne - grupa mażoretek ok. 16 dziewczyn z klas V - VII szkół podstawowych z terenu Gminy Haczów, przygotowywanie układów tanecznych umożliwiających występy z Orkiestrą Dętą „Hejnał
W 2022 roku GOKiW zorganizował wiele imprez, m.in. :
• Noworoczny Koncert Kolęd w wykonaniu Kapeli Góralskiej „Ogórki” i Orkiestry Dętej „Hejnał”
• Koncert kolęd w kościele w Jasionowie w wykonaniu Orkiestry Dętej z Jasionowa
• Kulturalne Ferie - pięciodniowe zimowisko dla dzieci z terenu Gminy Haczów
• Koncert Operetkowy „Usta milczą, dusza śpiewa” z okazji Dnia Kobiet
• Lekcje historii dla uczniów Szkoły Podstawowej w Haczowie
• Akademia z okazji Dnia Matki - „Uśmiechnij się Mamo”
• Uroczyste Koncerty na zakończenie roku szkolnego w Ognisku Muzycznym
• Seans filmowy „Nędzarz i Madame” dla mieszkańców Gminy Haczów
• Seans filmowy dla przedszkolaków z Haczowa
• Akademia z okazji Święta Niepodległości
• Eliminacje gminne do konkursu piosenki „Mikołajkowe Debiuty 2022”
• Kiermasz bożonarodzeniowy
• Koncert z okazji święta 3 maja - „Witaj Majowa Jutrzenko” w wykonaniu Orkiestry Dętej „Hejnał”
• Piknik Rodzinny w parku przy GOKiW - czerwiec
• „Lato w Haczowie” - lipiec
• Piknik Wakacyjny w parku przy GOKiW – sierpień
oraz przeprowadził konkursy i warsztaty m.in.:
• XIX Gminny Konkurs Plastyki „Świat w kolorach tęczy” dla uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Haczów - „Maria Konopnicka Dzieciom”
• Warsztaty Rękodzieła Artystycznego „Makrama dla początkujących”.
• Świąteczne Warsztaty Piernikowe” - rodzinne warsztaty z pieczenia pierników odbyły się w Haczowie, Jabłonicy Polskiej i we Wzdowie.
• spotkania Amatorskiej Grupy Teatralnej „JOSE” próby przed „Jasełkami”.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie opracowali złożyli wniosek i zrealizowali zadanie w ramach programu "Sieć na kulturę", w którym uczniowie mogli wziąć udział w 31-godzinnym cyklu szkoleń Online podnoszącym kompetencje medialne, pomagającym poznać i wykorzystać w praktyce narzędzia cyfrowe i produkty Google.
Mieszkańcy Gminy Haczów posiadają pełny dostęp do oferty kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie poprzez informacje zamieszczane regularnie na stronie Gminy Haczów i Facebooku.
którzy poruszyli sprawy dotyczące m.in. budowy wodociągu, sposobu przyłączania się do sieci wodociągowej oraz terenów nie objętych możliwością przyłączenia. Radni wyjaśniali zainteresowanym na jakim etapie prowadzone jest postępowanie o decyzję środowiskową dotyczącą składowiska odpadów planowanego w sołectwie Jasionów. Problemem poruszanym przez mieszkańców był też brak komunikacji publicznej dla uczniów dojeżdżających do Szkoły Ponadpodstawowej w Miejscu Piastowym.