18 lutego w Domu Ludowym w Trześniowie odbyło się Zebranie Wiejskie, któremu przewodniczył Sołtys wsi Maciej Wojtuń. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Haczów Stanisław Jakiel, Radni Rady Gminy Tomasz Bok i Jan Siudyła, członkowie Rady Sołeckiej oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej. Spotkanie zgromadziło licznie mieszkańców Trześniowa.
Na wstępie Sołtys podsumował pracę Sołtysa i Rady Sołeckiej w Trześniowie oraz przedstawił zrealizowane w ubiegłym roku inwestycje i remonty. Fundusz Sołecki w ubiegłym roku przeznaczony był na:
Wśród inwestycji i remontów przeprowadzonych w 2023 roku były również:
W planie na 2024 rok znalazły się:
Fundusz sołecki, którym dysponuje Rada Sołecka został w roku bieżącym przeznaczony na:
Sołtys podziękował mieszkańcom za zbiórkę dla rodziny poszkodowanej w pożarze. Zwrócił się także z prośbą o uporządkowanie drzew i zakrzaczeń przy posesjach, aby nie zasłaniały lamp ulicznych i aby widoczność zwłaszcza w nocy była lepsza.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy, który przedstawił pracę samorządu w roku 2023 oraz plany na 2024 dotyczące całej gminy, a w szczególności sołectwa Trześniów.
Podczas spotkania Wójt omówił także dochody i wydatki osiągane przez gminę, wskazał na wysoki wzrost kosztów stałych, energii, remontów, pracy i utrzymania budynków gminnych.
Wśród wielu informacji przekazanych przez Wójta znalazły się te dotyczące oświaty w 2023 roku w gminie Haczów. W każdej ze szkół przeprowadzone zostały remonty obejmujące m.in. malowanie sal, remonty boisk szkolnych, naprawy instalacji elektrycznych czy wodnych, naprawy sprzętu komputerowego i wyposażenia konserwatorów. Wśród inwestycji przeprowadzonych w placówkach oświatowych z terenu gminy znalazły się budowa windy dla niepełnosprawnych uczniów w Szkole Podstawowej w Haczowie, budowa placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy Szkole w Jabłonicy Polskiej oraz zakup pieca konwekcyjno – parowego dla Przedszkola Samorządowego. Dla ciągłego rozwoju i podnoszenia umiejętności dzieci i młodzieży szkoły ponosiły wydatki na pomoce dydaktyczne takie jak: monitory interaktywne z aplikacjami do nauki, programy multimedialne, gry, laptopy, pomoce do zajęć rewalidacyjnych, pomoce do nauki języków obcych, prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, książki i podręczniki. Zakupiono również wyposażenie i urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania szkół, m.in.: odkurzacze, szafki, krzesełka, kompresory czy sprzęt kuchenny do przedszkoli. Wójt zaznaczył, że drastycznie spada ilość urodzeń, a co za tym idzie ilość uczniów w szkołach. Dla przykładu w 2014 roku w gminie Haczów urodziło się 102 dzieci, a w roku ubiegłym 62. Spadkowa tendencja urodzeń i zmniejszająca się liczba uczniów, przekłada się na zmniejszenie subwencji oświatowej i wzrost kosztów dofinansowania oświaty ze środków własnych gminy.
Podczas dyskusji mieszkańcy poruszyli temat budowy i remontów dróg, usunięcia szkód po pracach budowlanych związanych z budową gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Strachocina – Podgórska Wola czy zagospodarowania pomieszczeń dobudowanych do Domu Ludowego.
Obecna na zebraniu Dyrektor Szkoły Podstawowej Joanna Kaczor zabrała głos w sprawie przebudowy chodnika od kościoła do szkoły, wynajmu sali gimnastycznej oraz przypomniała o planowanej przez szkołę zbiórce elektrośmieci.