18 lutego 2024 roku w Bukowie w sali Domu Ludowego odbyło się Zebranie Wiejskie, zorganizowane przez Sołtysa Wsi Jana Siudyłę. W zebraniu uczestniczył Wójt Gminy Haczów Stanisław Jakiel oraz zainteresowani mieszkańcy Bukowa.
Na początku spotkania Sołtys podziękował Wójtowi, Radnym Rady Gminy, członkom Rady Sołeckiej oraz Urzędnikom za dobrą współpracę w minionym roku. Następnie przedstawił sprawozdanie z wykonanych inwestycji w roku ubiegłym oraz planowanych na rok bieżący, które mają wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców sołectwa Buków.
W 2023 roku były to:
Plan na rok bieżący
Z prac, wykonywanych na bieżąco Sołtys wymienił obcinkę drzew przy drogach gminnych, utrzymanie porządku przy drogach, na przystankach i miejscach publicznych oraz utrzymanie dróg dojazdowych przy wykorzystaniu klińca i pospółki.
Jak podczas każdego z zebrań Wójt Gminy Haczów, przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania samorządu za 2023 rok. Omówił najważniejsze prace podejmowane przez gminę w ubiegłym roku oraz rozpoczęte inwestycje kontynuowane w roku bieżącym.
Jedną z przekazanych przez Wójta Gminy informacji dotyczącą mieszkańców była gospodarka wodno – ściekowa w gminie.
Podstawową działalnością Zakładu ds. Obsługi Gospodarki Wodno – Ściekowej w Haczowie jest m.in. dostarczanie wody z sieci wodociągowej do mieszkańców we wszystkich miejscowościach gminy Haczów, oczyszczanie ścieków sanitarnych na oczyszczalniach w Haczowie, Wzdowie i Trześniowie, czy budowa odcinków sieci kanalizacyjnej. Za odprowadzanie ścieków większość mieszkańców gminy rozlicza się ryczałtowo tj. od ilości osób zamieszkałych w gospodarstwie. Mieszkańcy mogą się rozliczać również na podstawie wskazań wodomierza.
Do nowej sieci wodociągowej podłączyło się ogółem 490 gospodarstw domowych (stan na 31.12.2023 r.)
AKTUALNE STAWKI OPŁAT ZA ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW ORAZ DOSTARCZANIE WODY:
Opłata wg ryczałtu dla 1 osoby za odprowadzanie ścieków wynosi 24,70 brutto
Wśród planów inwestycyjnych dotyczących gospodarki wodno – ściekowej Wójt wymienił:
Wójt wspomniał także o obowiązku kontroli i ewidencji przez gminę zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz częstotliwości wywozu szamba oraz osadu z przydomowych oczyszczalni.
Na koniec głos zabrali mieszkańcy, którzy podejmowali m.in. temat użytkowania dróg gminnych przez ciężkie samochody i sprzęt rolniczy, zachowania bezpieczeństwa na drogach oraz oczyszczania miejsc po wywożeniu odpadów komunalnych zwłaszcza szkła.